Obchody Dnia Papieskiego w diecezji

17 PAźDZIERNIKA 2022
Krzysztof Zwoliński

VII Bieg papieski w Skierniewicach

W 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w ramach XXII Dnia Papieskiego i XIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach odbył się bieg papieski. Ok. 50 osób przebyło trasę 7 km, by uczcić pamięć papieża Polaka i powierzyć mu swoje intencje.

Podobnie, jak w poprzednich latach w biegu udział wzięli wierni niezależnie od wieku. Ponownie nie zabrakło rodzin, małżeństw, które sportowo i modlitewnie chciały uczcić kolejny Dzień Papieski. Ok. 50 osób przebiegło 7 km startując z parafii Niepokalanego Serca NMP, kończąc bieg przy pomniku św. Jana Pawła II przed kościołem garnizonowym.

VII Bieg Papieski w Skierniewicach tym samym wpisał się w obchody XIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który trwa do 23 października.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

 

Modlitwa i start w miejscu celebry

Obchody Dnia Papieskiego w Łowiczu rozpoczęła Msza św. koncelebrowana sprawowana w samo południe w katedrze łowickiej. Przy stole eucharystycznym stanęli ks. Zbigniew Przerwa, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu, koordynator Dni papieskich w diecezji łowickiej, a także ks. Paweł Olszewski, wikariusz. Był też Bieg Papieski.

W nawiązaniu do czytań ks. Przerwa ukazał Jana Pawła II jako współczesnego Mojżesza, człowieka modlitwy, który wpłynął na historię nie tylko Polski, ale i świat.

Bezpośrednio po Mszy św. pod pomnikiem papieża kapłani i przedstawiciele władz powiatu łowickiego złożyli kwiaty. Później, przed godziną 15.00 w hołdzie świętemu wystartował Bieg Papieski, w którym wzięło udział blisko 300 osób.

Po modlitwie wszyscy przeszli pod kościół parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, skąd wystartował bieg. Trasa wiodła ulicami: Papieską, Jana Pawła II, Stanisławskiego, Nowy Rynek, Kozią i Podrzeczną. Metą był pomnik papieża na Starym Rynku. Tam każdy z biegaczy otrzymał pamiątkowy dyplom, wodę i batona. Przed wykonaniem pamiątkowej fotografii kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta. Odśpiewano także ulubioną pieśń Jana Pawła II „Barkę”.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

 

Biegiem dla papieża

Po Mszy św. po raz drugi parafialny Bieg Papieski zorganizował także ks. Rafał Banasiak, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Kiernozi.

Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci młodsze, uczniowie szkół podstawowych i open.

W pierwszej kategorii I miejsce wywalczyła Natalia Zając, II Zuzanna Wojtasiak, zaś III – Kamila Milczarska. W grupie drugiej, w której rywalizowali uczniowie klas IV – VIII  najszybszy był Antoni  Wojtasiak. Kolejne miejsca przypadły Dawidowi Witeczkowi i Arkadiuszowi Kwiatkowskiemu. W trzeciej grupie, która do pokonania miała najdłuższy odcinek liczący 1200 metrów: I miejsce zajął Tomasz Kochanek, II Maciej Szczupak, III Mateusz Zegadłowicz.

Po biegu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do ogrodu parafialnego na gorącą zupę. Nagrody i puchary zwycięzcy otrzymają w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godzinie 11.30.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

By pamięć nie spłowiała

Uroczyste obchody Dnia Papieskiego odbyły się także w parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich. Od dwóch lat parafia cieszy się obecnością relikwii św. Jana Pawła, które uroczyście wprowadził tam emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.

W tym roku uroczystą Sumę z proboszczem parafii i ks. Andrzejem Lisiakiem koncelebrował ks. prof. Waldemar Chrostowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Biblistów Polskich, laureat Nagrody Ratzingera – prestiżowego wyróżnienia w zakresie teologii.

Po Mszy św. odbył się na terenie parafii piknik parafialno-rodzinny „Zdrowo i na słodko”, na którym królowały potrawy i napoje z jabłek. Wydarzenie w kościele i na placu uświetniła Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wicie.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Podobne