Obchody 3 maja z udziałem Ordynariusza

4 MAJA 2015
admin

W pamięci rodaków data ta – obok roku bitwy pod Grunwaldem i wybuchu II wojny światowej – jest jedną z najlepiej utrwalonych. Upamiętnia uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej w świecie ustawy zasadniczej, która do historii Polski przeszła jako Konstytucja 3 Maja. O doniosłości tego aktu nie trzeba nikogo przekonywać, został zrodzony z poczucia ocalenia wolności, dawał nadzieję na wzmocnienie państwa.

W 224. rocznicę ustanowienia Konstytucji hołd ojczyźnie oraz wszystkim tym, którzy złożyli swe życie na jej ołtarzu, oddali zgromadzeni u stóp Łowickiej Księżny przedstawiciele władz kościelnych, miejskich i powiatowych, reprezentanci służb mundurowych oraz partii politycznych i stowarzyszeń działających na terenie Łowicza, uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz ze swymi dyrektorami i nauczycielami. Widoczne były – obok wielu szkolnych – sztandary kolejarzy, strażaków, Cechu Rzemiosł, ‚Solidarności”. Pokłon Najświętszej Maryi Pannie, Królowej Polski w dniu Jej święta złożyli także żołnierze Armii Krajowej. Pod pomnikami świętego Jana Pawła II oraz Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość składano wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

Biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba w homilii przypomniał o roli chrztu Mieszka I. Wydarzenie to włączyło naszą ojczyznę w cywilizację grecką i rzymską. Ordynariusz mówił także o tym, że nie sposób oddzielić wyznania wiary od instytucji Kościoła. Przywołał znamienny przykład niegdysiejszego prześladowcy chrześcijan Szawła, który przeżył metamorfozę i jako Paweł z Tarsu zawierzył swe życie Chrystusowi. Z kolei burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński – historyk z wykształcenia i zamiłowania – nawiązał do dziejów miasta w czasach narodzin Konstytucji 3 Maja i obecności w grodzie wielu znamienitych, zasłużonych dla historii ojczyzny rodaków, by wymienić tylko Tadeusza Kościuszkę i generała Jana Henryka Dąbrowskiego.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego”

Podobne