Obchody 26. rocznicy powstania Diecezji Łowickiej w Bazylice Katedralnej

10 KWIETNIA 2018
Janusz Szwarocki

W dniu 09/04/2018 o godzinie 18.00, w Bazylice Katedralnej Mszy Św. upamiętniającej 26 rocznicę powstania Diecezji Łowickiej przewodniczył Biskup Ordynariusz.

Koncelebrowali ją również bp. Wojciech Osial, bp. Józef Zawitkowski, oraz inni kapłani.

Eucharystię rozpoczęto od wprowadzenia do Katedralnej Kapituły Łowickiej nowych kanoników. Z grona kanoników honorowych do kanoników rzeczywistych został podniesiony ks. Stanisław Majkut, kustosz skarbca katedralnego, dyrektor Wydziału Konserwatorsko-Budowlanego kurii łowickiej, archiwum i muzeum diecezjalnego. Następnie do grona kanoników honorowych zostali przyjęci: ks. Piotr Jankowski, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Złakowie Kościelnym i dziekan dekanatu Łowicz – Świętego Ducha, ks. Piotr Krzyszkowski, dyrektor Radia Victoria, ks. Mirosław Romanowski, proboszcz parafii św. Jana Chrzcicielela w Kutnie i egzorcysta diecezjalny, oraz ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Kutnie i dziekan dekanatu Kutno – św. Wawrzyńca. Kandydatów na kanoników przedstawił prepozyt kapituły ks. Stanisław Poniatowski.

W wygłoszonej homilii Biskup Andrzej F. Dziuba nawiązał do uroczystości Zwiastowania Pańskiego. Dziękował również Bogu za dar powołania Diecezji Łowickiej, oraz pierwszych biskupów – bp. ordynariusza Alojzego Orszulika i bp. pomocniczego Józefa Zawitkowskiego.

W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych Kutna, z prezydentem miasta Zbigniewem Burzyńskim, oraz starostą kutnowskim Krzysztofem Debichem.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki