Obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w diecezji

19 MAJA 2020
Krzysztof Zwoliński

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej i św. Aleksego obchody okrągłych urodzin św. Jana Pawła II były mocno rozbudowane i rozciągnięte na dwa dni. Nie dziwi rozmach – tumska parafia jest jedną z trzech miejscowości, obok Szymanowa i Łowicza, które odwiedził Karol Wojtyła.

O niezwykłym jubileuszu informują duża żółto-biała flaga zwisająca z wieży świątyni, dekoracja kościoła ułożona ze 100 tulipanów w kolorach papieskich, a także wystawa okolicznościowa „Twarze Jana Pawła”. Ksiądz Piotr Nowak, proboszcz parafii, zachęcił wiernych do wykonania okolicznościowego tortu urodzinowego różnymi technikami (nie chodziło jedynie o ciasto). Parafianie wykazali się kreatywnością. Były torty z kwiatów, tektury, ze styropianu, masy solnej. Wierni zostali także zachęceni do dzielenia się ulubionymi fotografiami św. Jana Pawła II i zdjęciami z audiencji.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

W rawskich parafiach o urodzinach Karola Wojtyły przypominają specjalne dekoracje kościołów, a także okien domów. W wigilię urodzin w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP główne obchody jubileuszowe odbyły się podczas Msza św. o godzinie 10, której przewodniczył ks. Bogumił Karp, proboszcz i dziekan rawski. W czasie homilii kapłan podzielił się osobistymi wspomnieniami, a także przypomniał niektóre wypowiedzi Jana Pawła II. Po Mszy Świętej odbył się krótki program słowno-muzyczny, po którym odmówiono modlitwę za ojczyznę.

W parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w dniu urodzin Ojca świętego na zakończenie Mszy świętej wiernym udzielono błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II.

Także w parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie za posługę papieża dziękowano podczas uroczystej Eucharystii. Mszy św. przewodniczył ks. Adam Bednarczyk. Dziekan żyrardowski przypomniał wiernym życiorys świętego. Po Liturgii przedstawiciele władz miasta i parafii złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

W Łowiczu hołd świętemu papieżowi oddawany jest szczególniej od 2 lat. W ubiegłym roku miasto i diecezjanie celebrowali 20. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do stolicy diecezji. W tym roku włączyli się w obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

Z tej okazji klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu przygotowali film, w którym świadectwem spotkania podzielili się bp Andrzej F. Dziuba, bp Józef Zawitkowski, rektor seminarium ks. Piotr Kaczmarek oraz ojciec duchowny wspólnoty ks. Radosław Czarniak.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Zdjęcia: Archiwum UM Żyrardów, Archiwum parafii w Tumie, Archiwum Głos Rawy