Oaza Modlitwy w Spale

12 GRUDNIA 2019
Krzysztof Zwoliński

W dniach 6-8 grudnia 2019r. młodzież z Ruchu Światło-Życie diecezji łowickiej przeżywała kolejną już Oazę Modlitwy. Hasło tegorocznego jesiennego Omu brzmiało „Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli”.

Okoliczności były o tyle wyjątkowe, że tegoroczna Oaza Modlitwy nie odbyła się, jak to zwykle miało miejsce w Czerwińsku nad Wisłą, ale w naszej diecezji, w domu rekolekcyjnym „Ostoja” i na plebanii w Spale. Za udostępnienie domu rekolekcyjnego, plebanii oraz kościoła ogromne podziękowania dla księdza Dariusza Łosiaka – proboszcza tamtejszej parafii oraz dla pani Zofii Kęsy, która opiekuje się na stałe domem rekolekcyjnym.

Ponad 100 młodych osób z diecezji łowickiej swój OM rozpoczęło kolacją w piątek 6 grudnia o godzinie 20:00. Tego dnia nie zabrakło również czasu na wspólne zabawy podczas pogodnego wieczoru, które poprowadził jeden z animatorów, Łukasz Łowicki. Dzień zakończył się wspólnymi nieszporami. W sobotę dzień rozpoczęła wspólna jutrznia, w ciągu dnia konferencję wygłosił ksiądz Łukasz Blados, który na podstawie przypowieści o samarytance, która rozmawiała z Jezusem przy studni, pokazał, jak ważne jest to, aby stanąć w prawdzie przed samym sobą ze swoimi wadami i zaletami, a nie kreować sztucznego obrazu człowieka idealnego, który stara się narzucić świat. Następnie młodzież została podzielona na kilkanaście grup i na dwóch spotkaniach w grupie, które miały miejsce w sobotę, rysowali drogę swojego życia oraz rozważali jeden z darów Ducha Świętego, dar męstwa, który ma pomóc w walce ze strachem i lękami w codziennym życiu.

W sobotę odbył się również sakrament pokuty i pojednania. Serdeczne podziękowania dla każdego z kapłanów, który tego dnia poświęcił swój czas, aby pomóc młodzieży w przeżyciu tego sakramentu. Po kolacji odbyła się Eucharystia, której przewodniczył ksiądz moderator Sylwester Bernat, a homilię wygłosił ksiądz Tomasz Staszewski. Na zakończenie dnia młodzież adorowała Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, któremu w modlitwie spontanicznej dziękowano, proszono, przepraszano, a cała adoracja zakończyła się wspólnym uwielbieniem Pana.

W niedzielę centralnym punktem, obok Eucharystii była „godzina świadectw”, podczas których młodzież dzieliła się swoimi przeżyciami z tych krótkich rekolekcji. Na zakończenie Oazy odbyła się Eucharystia, której przewodniczył i wygłosił homilię ksiądz Marek Wyszomierski, salezjanin, który już od dziewięciu lat co roku organizuje jesienne oraz wiosenne Oazy Modlitwy dla młodzieży z diecezji łowickiej. W tym roku przez całą Oazę moderatorami byli ksiądz Marek Wyszomierski SDB, ksiądz moderator Sylwester Bernat oraz ksiądz Łukasz Blados, wikariusz z parafii w Krośniewicach.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich animatorów, sióstr zakonnych, księży, osób które pomagały przy organizacji Omu, diakonii muzycznej i diakonii liturgicznej.

 

Tekst: Mateusz Łowicki

Zdjęcia: Marysia Lipińska

Podobne