Noce Świętych w diecezji

4 LISTOPADA 2019
Krzysztof Zwoliński

W czwartek 31 października pod hasłem: „Ze świętym Janem Pawłem II w sieci świętości” w parafii św. Jakuba w Głownie zorganizowano Noc Świętych. W wydarzeniu uczestniczył bp Andrzej F. Dziuba.

Noc Świętych w Głownie zorganizowano po raz drugi. Nabożeństwo w kościele św. Jakuba Apostoła poprzedziła procesja ze świecami i relikwiami świętych, która po krótkiej modlitwie wyruszyła z kaplicy szpitalnej św. Rity. W korowodzie wzięli udział kapłani i przedstawiciele parafii dekanatu głowieńskiego.

Rzesza wiernych z dekanatu żyrardowskiego wigilię uroczystości Wszystkich Świętych spędziła w gronie 14 świętych i błogosławionych. W radosnym pochodzie z relikwiami 14 świętych i błogosławionych, z pieśnią na ustach i flagami w dłoniach, zgromadzeni wierni przeszli ulicami miasta do kościoła Matki Bożej Pocieszenia, gdzie uczestniczyli we Mszy św.

W Sochacewie, w parafii św. Wawrzyńca zorganizowano Noc Świętych. Wydarzenie odbywało się pod hasłem: „Świętość w codzienności”. Osoby, które chciały spotkać swoich ulubionych świętych, zgromadziły się w świątyni o 19.00. Modlitwy rozpoczęły się od uroczystej procesji i wprowadzenia świętych w relikwiarzach. Wśród gości z nieba byli: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Stanisław Kostka, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. o. Pio, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. s. Faustyna Kowalska, św. Maria de Mattias, św, Kasper de Bufalo, św. Matka Teresa z Kalkuty, a także św. Jan Paweł II.

Uwielbiając Boga – Dawcę życia – wieczór ze świętymi i błogosławionymi spędzili wierni z parafii Opieki Matki Bożej Bolesnej w Nowym Mieście nad Pilicą. W centrum spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, po której ks. Jakub Kita, wikariusz parafii, udzielał indywidualne błogosławieństwo. Po raz kolejny w przygotowanie nocy świętych zaangażowały się poszczególne grupy parafialne – schola dziecięca i młodzieżowa, ministranci i lektorzy, a także dzieci i młodzież, która licznie przybyła na spotkanie.

Modlitewne czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych podjęły także parafie w Kutnie, Łęczycy i Łowiczu. Historie świętych i błogosławionych stały się inspiracją do przedstawień, koncertów i przebrania się za ulubionego orędownika.

Wparafii św. Andrzeja w Łęczycy noc świętych przebiegła pod hasłem: „Świętość w młodości ducha”. W wydarzenie zaangażowały się dzieci i młodzież z Łęczycy i okolicznych miejscowości. Prezentując dwie pantomimy, młodzi przypomnieli, że należy żyć w prawdzie – nie udawać, że jest się wierzącym i praktykującym chrześcijaninem, ale prawdziwie nim być i otworzyć się na działanie Ducha, który każdemu daje łaskę duchowej młodości.

Także w Kutnie w parafii św. Jana Chrzciciela nie zabrakło świętych – zarówno tych obecnych w relikwiarzach, jak i dzieci, które swoim strojem przypomniały historie błogosławionych. Dla wszystkich był to szczególny czas dziękczynienia Bogu za świętych patronów parafii kutnowskich.

W Łowiczu noc świętych odbyła się w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Na modlitwie mieszkańcy trwali m.in. wraz z św. Klarą, św. Józefem Sánchezem del Río, bł. Klarą Badano, bł. Piotrem Jerzym Frassati. Dla wszystkich była to okazja do modlitwy i prośby o orędownictwo świętych, a także przypomnienie, że każdy powołany jest do świętości.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.