17 MARCA 2008

Uroczystą liturgię o godz. 11.30 rozpoczął na Starym Rynku Biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Po pokropieniu przyniesionych palm i ewangelii bp Dziuba skierował słowo do młodzieży. Mówił o różnych opiniach dotyczących Jezusa 2 tysiące lat temu, o ludziach, którzy różnie go oceniali i opisywali. Zachęcał, aby każdy odpowiedział sobie kim jest konkretnie dla niego Jezus Chrystus.

W tej prawdziwej i pełnej odpowiedzi mają pomóc sakramenty. Ponieważ większość uczestników stanowili kandydaci do bierzmowania biskup łowicki zwrócił uwagę, że sakrament dojrzałości chrześcijańskiej jest szczególną szansą. On jak i inne sakramenty pomagają poznać i zrozumieć Kościół oraz go pokochać.

Prawdziwe zrozumienie i odkrycie Kościoła pozwoli zobaczyć, że jest on środowiskiem miłości i zrozumienia. Lepiej go poznając i żyjąc jego życiem unikniemy poszukiwania w nim jedynie błędów i zła, a otworzymy się na dobro i piękno. Chrystus umarł za wszystkich, dobrych i złych, dodał hierarcha, a zatem każdy ma szansę osobiście przyjąć Jego łaskę i nią żyć.

Po Mszy św. już po raz piętnasty młodzież zgromadziła się przed Domem Biskupa łowickiego, tam odbył się konkurs palm, pierwsze miejsce zajęła młodzież z parafii Słupia, która zaprezentowała najdłuższą i najpiękniejszą palmę, w którą wkomponowano przykazania Dekalogu. Z każdym rokiem widać liczniejsze grupy młodzieży w strojach regionalnych, szczególnie rawskich, opoczyńskich i łowickich.