Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię… Środa Popielcowa – początek nawrócenia

13 LUTEGO 2013

– Dzisiejszym znakiem Środy Popielcowej rozpoczyna się czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu, czas przygotowania na wielkie Triduum Paschalne i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – powiedział bp Andrzej F. Dziuba w czasie Mszy św. w Środę Popielcową w bazylice katedralnej. – Chcemy ten dzisiejszy wieczór, jako wspólnota wierzących zgromadzonych w bazylice katedralnej, przeżyć jako znak wiary. Wiary każdego z nas: dziecka, dorosłego, człowieka, który niesie dziesiątki lat życia. Każdy z nas chce stanąć jako przepełniony wiarą. Kiedy otrzymamy na skronie znak popiołu chciejmy go przyjąć w pokorze, ale i własnej wielkości.

W Środę Popielcową, rozpoczynającą okres Wielkiego Postu w Eucharystiach uczestniczyły tłumy wiernych. W wielu parafiach w Mszach św. uczestniczyło więcej osób niż podczas niedzielnych Mszy świętych ( mimo, iż dzień ten nie był wolny od pracy). Jak podkreślali duszpasterze taki stan rzeczy pokazuje, iż dzień ten dla wielu osób jest wyjątkowo ważny. Potwierdzeniem tej prawdy były wypowiedzi wiernych. – Wielki Post to dla mnie czas korepetycji duchowych. Przez cały rok zdarza mi się zapominać o modlitwie, czynieniu dobra, czy umartwieniu. Od pierwszych dni Wielkiego Postu zawsze biorę się za siebie. Pomocą są słowa uświadamiające mi, że jestem prochem – mówi Maria Milczarek. Dla pani Małgorzaty z Kutna zaś Środa Popielcowa, to dzień w którym zawsze powierza się Bożemu Miłosierdziu. – Od kiedy usłyszałam słowa: „Fakt, iż jestem prochem w niczym mi nie umniejsza, bo wiem, że proch ten jest własnością Boga” polubiłam ten dzień. Jest to dla mnie czas, w którym odpoczywam od siebie, od ciągłego mówienia „ja” od zwracania na siebie uwagi. Przychodzę jako proch i proszę, by Bóg wziął mnie w swoje ręce i kształtował tak, jak tego chce. By Jego czuły dotyk pomagał mi stawać się podobną do Niego.

Wielu wiernych uczestniczących tego dnia w Eucharystii zapewniało, że każdego roku podejmuje postanowienia wielkopostne. – Może śmiesznie to zabrzmi, ale choć mam już siwe włosy przez 40 dni postanowiłem odmówić sobie słodyczy, które uwielbiam i gry na komputerze. Starając się przez cały rok być wiernym na modlitwie i podejmując formację, w tym czasie oddaję Bogu to co lubię – przyznał Krzysztof Stasiak. – A ja w tym roku, pod wpływem ogłoszenia przez Benedykta XVI rezygnacji postanowiłam każdego dnia czytać kilka stron różnych Dokumentów Kościoła. Pierwszym za który się już zabrałam jest Encyklika „Fides et ratio” – powiedziała Wanda Krukowska z Żyrardowa.

W najbliższą niedzielę 17 lutego w kościołach diecezji łowickiej odczytany zostanie list pasterski bp. Andrzeja F. Dziuby do wiernych na Wielki Post.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości „Gościa Niedzielnego”

Poniżej w pliku dźwiękowym wygłoszona homilia przez ks. bpa Andrzeja F. Dziubę w Bazylice Katedralnej.