Msza Święta Trydencka sprawowana w Łowiczu

19 STYCZNIA 2009
W każdą III niedzielę miesiąca o godzinie 17.00 w kościele ss. Bernardynek w Łowiczu, będzie sprawowana Msza Święta według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.
Msza Święta Wszechczasów wyłoniła się z przemian, które zachodziły w liturgii Eucharystii na przestrzeni starożytności i średniowiecza.
Podstawowe księgi liturgiczne tej wersji rytu rzymskiego opublikowane zostały w wyniku reformy po Soborze Trydenckim za pontyfikatu i z inicjatywy papieża św. Piusa V: brewiarz (Breviarium Romanum) w 1568, mszał (Missale Romanum) w 1570 roku. Brewiarz promulgowany został bullą Quod a nobis, mszał zaś bullą Quo primum.
Wersja rytu rzymskiego, zwana potocznie trydencką, obowiązywała powszechnie aż do 1962 kiedy Jan XXIII wprowadził do niej korekty i przeprowadzając drugie wydanie obowiązującego Mszału Rzymskiego.
Ostatnie korekty do formy mszy przedsoborowej wprowadził 6 lutego 2008 Benedykt XVI zmieniając w niej formuły Liturgii Wielkiego Piątku.

Zachęcamy do podjęcia wysiłku, aby poznać i pokochać tę liturgię …