Msza św. pogrzebowa śp. bp. Alojzego Orszulika, pierwszego Biskupa Łowickiego

1 MARCA 2019
ks. Łukasz Antczak

W dniu dzisiejszym o godz. 12.00 w bazylice katedralnej w Łowiczu została odprawiona uroczysta Liturgia pogrzebowa śp. bp. Alojzego Orszulika, pierwszego Biskupa Łowickiego, pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Zgromadziła bardzo dużą liczbę biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, rodzinę, oraz wiernych z rodzinnej parafii dla których zmarły był nie tylko pasterzem ale i ojcem. Obecni również byli: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister Witold Waszczykowski, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrota, oraz Posłowie: Maciej Małecki, Tomasz Rzymkowski. Nie zabrakło również samorządowców z terenu diecezji łowickiej.

Na samym początku odczytano list, papieża Franciszka w którym podkreślił, że dewiza zmarłego biskupa Orszulika „Christo in aliis servire” („Służyć Chrystusowi poprzez posługę ludziom”) towarzyszyła mu przez całe życie i wyznaczała sposób myślenia, wartościowania, dokonywania wyborów, podejmowania decyzji oraz kierunki duszpasterskiego działania. Miłość Chrystusa i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka była motywem przewodnim w Jego kapłańskim posługiwaniu”.

Zostały również odczytane kondolencje Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego.
Homilię wygłosił abp. Władysław Ziółek, Biskup Senior archidiecezji łódzkiej, współpracownik i przyjaciel śp. bp Alojzego.

Na zakończenie Liturgii został również odczytany list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Słowa podziękowania wypowiedzieli ks. gen. Józef Lasak – wice generał Pallotynów, oraz proboszcz z rodzinnej parafii ks. Stanisław Gańczorz.

Na sam koniec Mszy św. głos zabrał Biskup Łowicki Andrzej F. Dziuba, który życie śp. bp. Orszulika porównał do poszerzonego zawołania jakie nosi miasto Łowicz: „Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie Użyteczny”. „Właśnie tak brzmiące zawołanie spełniło się w Jego życiu- Bóg, Kościół i Ojczyzna. Trzy wielkie prawdy, które wybrzmiewały w wielkiej harmonii. Dla Niego Ojczyzna nie mogła być bez Boga. Dla Niego Kościół nie mógł nie służyć Ojczyźnie. Dla Niego Ojczyzna nie mogła nie być użyteczną dla wielkiego dobra i tradycji Kościoła. Te trzy prawdy wydały w życiu śp. Biskupa Seniora tak wiele pięknych owoców”.

Obrzędy pogrzebowe zakończyły się złożeniem trumny w Krypcie Biskupów Łowickich w podziemiach katedry. Podczas całej Eucharystii przy trumnie wartę pełniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Tekst Janusz Szwarocki

Zdjęcia: ks. Łukasz Antczak