Msza św. jubileuszowa na placu celebry papieskiej

14 CZERWCA 2013

14 czerwca 1999 r. do Łowicza przybył ojciec święty Jan Paweł II. W miejscu, gdzie dziś jest osiedle domów jednorodzinnych i boisko piłkarskie, 14 lat temu wielotysięczny tłum wiernych uczestniczył w Mszy św. celebrowanej przez papieża. Tam, gdzie stał wtedy ołtarz jest teraz pamiątkowy głaz. Co roku odprawiana jest tu Eucharystia upamiętniająca to wydarzenie. Również w piątek 14 czerwca 2013 r. na Mszę św. koncelebrowaną przez łowickich biskupów i księży z różnych zakątków diecezji przyszli ci, dla których wizyta papieska była szczególnym darem. Dziękowali Bogu za chwile, kiedy po ziemi łowickiej stąpał namiestnik Chrystusowy. W Mszy uczestniczyły również władze Łowicza z burmistrzem Krzysztofem Janem Kalińskim.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. – Stojąc dzisiaj tutaj, przywołujemy w szczególny sposób dwóch wielkich pielgrzymów i budowniczych Królestwa Bożego na ziemi – mówił w homilii. – Przywołujemy, tak jak Jan Paweł II przed 14 laty, bł. Michała Kozala, męczennika II Wojny Światowej, biskupa włocławskiego, umierając z wycieńczenia i dobity zastrzykiem, składał Bogu swoje uczynki. Drugi obraz wiary w ciele to Jan Paweł II niosący przez tyle lat orędzie szacunku do każdego człowieka.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji „Gościa Niedzielnego”.