Msza św. dziękczynna w 25. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Łowicza

14 CZERWCA 2024
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj o godz. 18:00 w katedrze łowickiej licznie zgromadzili się wierni, chcący uczcić 25. rocznicę wizyty Papieża Polaka w Diecezji Łowickiej.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Wojciech Osial administrator apostolski diecezji łowickiej. Wraz z nim przy stole eucharystycznym stali: biskup senior Andrzej F. Dziuba, arcybiskup senior archidiecezji łódzkiej Władysław Ziółek, biskup pomocniczy łódzki Ireneusz Pękalski oraz wielu kapłanów z diecezji łowickiej. Obecni byli również przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz parlamentarzyści.

-25 lat temu był wśród nas św. Jan Paweł II. Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć, że o nim pamiętamy. Niech więc popłynie z naszego serca przede wszystkim dziękczynienie w stronę Pana Boga za to, że mieliśmy świętego papieża w Łowiczu. Niech Pan Bóg będzie przez to uwielbiony -mówił u progu Mszy św. bp Osial.

Na początku Eucharystii zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II, które pobłogosławił bp Wojciech.

W homilii celebrans przywołał słowa papieża wypowiedziane 25 lat temu: „Bądź pozdrowiona ziemio tak hojnie ubogacona tradycją chrześcijańską i wiarą twego ludu, który pomimo dziejowych burz zawsze niezmiennie trwał przy Chrystusie i Jego Kościele”.

Kaznodzieja nawiązał również do życia rodzinnego i wychowania dzieci, co było głównym tematem homilii św. Jana Pawła II w Łowiczu: -Jeśli w domu matka się modli, ojciec się modli, to uwierzcie, ten dom jest inny. Dziękuję wam, drodzy rodzice, za wychowanie do wiary waszych dzieci. Dziękuję, że w tym dzisiejszym świecie potraficie przekazać to co najważniejsze.

Po Mszy św. relikwie zostały przeniesione pod pomnik św. Jana Pawła II. Wierni czekali w długiej kolejce, aby móc ucałować relikwiarz. Dalsza część świętowania obejmowała słodki poczęstunek oraz program słowno-muzyczny przy scenie ustawionej na Starym Rynku.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński

Podobne