Msza Krzyżma w Bazylice katedralnej

2 KWIETNIA 2015

W ten wyjątkowy dzień, kiedy wspominamy w Kościele ustanowienie sakramentów eucharystii i kapłaństwa, kapłani wraz ze służbą liturgiczna ołtarza zgromadzili się licznie na porannej mszy św. Liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji bp Andrzej Franciszek Dziuba ale obecni byli także biskupi seniorzy: bp Alojzy Orszulik SAC i bp Józef Zawitkowski.

W homilii, którą wygłosił bp Andrzej, podkreślił moment początku – zarówno naszej wiary (chrzest św.) jak i kapłaństwa (sakrament święceń), do których powinniśmy nieustannie wracać i pamiętać do czego one zobowiązują. Biskup podkreślił także wielką różnorodność kapłańskich charyzmatów uwypuklając charyzmaty zgromadzeń zakonnych. Nawiązał w ten sposób do obchodzonego w Kościele Powszechnym Roku Osób Konsekrowanych.

Ważnym elementem liturgii tego dnia jest obrzęd poświęcenia olejów, które służą przez cały rok kapłanom do sprawowania sakramentów świętych. Po zakończonej liturgii każdy Dziekan zabiera odpowiednią ilość olejów krzyżma i oleju chorych, by poszczególne parafie mogły się w nie zaopatrzyć.

W Wielki Czwartek Kościół nawiązuje do ustanowienia sakramentu kapłaństwa, a widocznym tego znakiem w sprawowanej liturgii było odnowienie po homilii przez obecnych kapłanów przyrzeczeń wobec swojego biskupa diecezjalnego. Podobne odnowienie przyrzeczeń składali obecni na liturgii ministranci i lektorzy. Ten akt odbył się tuż przed zakończeniem eucharystii.

Uwieńczeniem dzisiejszego wspólnego spotkania kapłanów z biskupami była agapa w domu biskupim. Również przybyłe delegacje z parafii LSO mogły wspólnie radować się przy stole doczesnym w domu parafialnym parafii katedralnej.

zdjęcia: Marcin Kowalik/ Gość Niedzielny