W Dobrzyniu nad Wisłą upamiętnią prześladowanych za wiarę – Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie

6 SIERPNIA 2020
E. K.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, 22 sierpnia 2020 roku w Dobrzyniu nad Wisłą odbędą się polskie obchody tego wydarzenia. Organizuje je Laboratorium Wolności Religijnej działające przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozpoczynające się 22 sierpnia o godz. 21 obchody obejmą zapalenie pochodni w geście solidarności z prześladowanymi (Dobrzyń nad Wisłą, Góra Zamkowa – wstęp wolny) oraz internetową akcję zapalania świec i zniczy. W całej Polsce podświetlone zostaną gmachy urzędów i instytucji kulturalnych. Inicjatywę promuje specjalny spot:

https://www.youtube.com/watch?v=tEguvYQaA2I&fbclid=IwAR38sd_xnandwxf1rXcc2sw4yiLKNu6_s59Rx6wb0ky8mQIWKRKlb_AtURY

By wziąć udział w Międzynarodowym Dniu Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie wystarczy opublikować na Facebooku bądź Twitterze zdjęcie zapalonej świecy i opisać jej symbolikę.

„Oznacz Laboratorium, dodaj hashtag: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters. Możesz również ustawić specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe, którą przygotowaliśmy z tej okazji. Dołącz do obchodów – buduj kulturę wolności!” – podaje Laboratorium Wolności Religijnej w wydarzeniu „Światło dla prześladowanych” w serwisie Facebook.

Jak wskazuje LWR, w 2019 roku w Polsce odnotowano 64 przypadki szeroko rozumianego naruszenia wolności sumienia i wyznania chrześcijan, w rzeczywistości tego typu incydentów mogło być jednak więcej. Należy pamiętać o „nigdzie nie zgłaszanych ani nie monitorowanych, a często obecnych w dyskursie publicznym aktach etykietowania, poniżania, deprecjonowania czy ośmieszania osób otwarcie przyznających się do swojej wiary” – wskazują organizatorzy akcji.

Projekt Laboratorium Wolności Religijnej powstał w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma za zadanie przeciwdziałać „naruszaniu wolności sumienia i wyznania oraz dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawaną religię”. W tym celu prowadzi działania prewencyjne i profilaktyczne oraz kształtuje odpowiednie postawy poprzez organizację inicjatyw edukacyjnych. Program został sfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości.

Więcej informacji na temat wydarzenia można przeczytać tutaj.

LWR

Podobne