Maturzyści na Jasnej Górze

15 MARCA 2008

O godz. 9.45 rozpoczęła się droga krzyżowa na wałach jasnogórskich, a następnie pielgrzymi udali się na konferencję, bądź do bazyliki, aby skorzystać z sakramentu pokuty. Konferencję, dla dwóch grup poprowadził ks. dr Marek Dziewiecki z UKSW, ukazując perspektywę przyjęcia miłości w dorosłym życiu.

O godz. 12.00 pielgrzymi zgromadzili się w kaplicy jasnogórskiej na Eucharystii, której przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. W homilii ksiądz biskup nawiązał do znaczenia narodowego sanktuarium. Mówił, że tutaj uczymy się od Maryi słuchania, uważnego słuchania innych, ale i ukazujemy, pragnienie, aby nas słuchano.

Kaznodzieja zauważył, że każdy pragnie być uważnie wysłuchany, jednocześnie wskazał, że zwerbalizowanie swoich myśli pomaga je zobiektywizować. Człowiek szuka człowieka mówił hierarcha, zachęcił do otwartości wobec Boga i Jego Matki, aby pełniej spotkać się z człowiekiem. Nawiązując do ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej wskazał, że drogą do poznania Boga i człowieka jest wiara.

Zdobywanie wiedzy to droga współpracy z łaską i wypełnianie wskazania Maryi ?Zróbcie wszystko co powie Syn?. Bp Dziuba zauważył, że droga do matury jest wspólnym wysiłkiem uczniów, nauczycieli, rodzin ku dojrzałości, ku odkryciu dobrego wina dobroci i mądrości Bożej.

O godz. 15:00 w kaplicy jasnogórskiej uczestnicy zawierzyli swoją przyszłość Królowej Polski. Każdy z uczestników otrzymał w darze od biskupa łowickiego książkę Wandy Półtawskiej ?Przed nami miłość?.