Marsz dla życia i rodziny ulicami Łowicza

3 CZERWCA 2019
Janusz Szwarocki

Po raz 6. ulicami Łowicza przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Mieszkańcy całymi rodzinami brali udział w wydarzeniu świadcząc, że ważne są dla nich wartości chrześcijańskie i rodzinne.

Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią w kościele oo. pijarów. Słowo do licznie zgromadzonych wiernych skierował ks. Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej, który podkreślił, że rodzina jest przyszłością narodów. Kapłan zwrócił uwagę, że w prawidłowo funkcjonującej rodzinie każdy ma swoje zadanie, rolę, którą musi spełniać, by dbać o dobro wspólnoty, jaką jest rodzina. – Pan Bóg się nie pomylił stwarzając mężczyznę i kobietę takimi, jakimi ich chciał. To dziś świat przez różne ideologie próbuje zmienić konfigurację, próbuje powiedzieć „po nowemu” kim lub czym mogłaby być kobieta, mógłby być mężczyzna. To są – powiedzmy wprost – podszepty złego ducha, który chce zniszczyć obraz mężczyzny – ojca i kobiety – matki, w oczach dziecka – mówił ks. Kwatek.

– To rodzice są pierwszymi ludźmi, których widzi dziecko. To jest pierwszy wzór do naśladowania. Dziecko później porównuje cały świat do swoich rodziców. Jeżeli ten pierwszy obraz jest zniekształcony, zamazany to nie ma później właściwych proporcji, wzoru, do którego można się odwołać czy upodobnić – dodał kapłan. – Dla rodzin duchowym wzorem jest Święta Rodzina. Dla ojców św. Józef – wychowawca i opiekun, dla matek Maryja – najlepsza nauczycielka i Matka, którzy darzyli się miłością oblubieńczą. Dziś to już termin mało używany. Miłość oblubieńcza polega na tym, że nie kocham ciebie tak jak chcę, jak mi się podoba, bo jesteś mi potrzebny, potrzebna. Ale  kocham ciebie tak, jak chce Bóg bym cię kochał. Niech tego nie zabraknie w naszych rodzinach – prosił ks. Kwatek.

Po Mszy św. mieszkańcy Łowicza i okolic wyruszyli w Marszu trzymając w dłoniach transparenty z napisami promującymi wartości rodzinne. M.in. „Chłopak i dziewczyna – normalna rodzina”; „Każdą godzinę inwestuj w Rodzinę” czy „Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina!”. W trakcie drogi nie zabrakło okrzyków i piosenek pro – life, a także słów św. Jana Pawła II.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl