Liturgia Wielkiego Czwartku w Bobrownikach

19 KWIETNIA 2019
Janusz Szwarocki

Liturgii Wielkiego Czwartku, w parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej w Bobrownikach, przewodniczył i słowo boże wygłosił bp Wojciech Osial. W czasie jej trwania odbył się obrzęd obmycia nóg, co symbolizuje obmycie nóg Apostołom, którego dokonał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. To właśnie Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. W homilii Biskup ukazał trzy najważniejsze aspekty Wielkiego Czwartku: Eucharystię, Kapłaństwo  i obrzęd obmycia nóg.

„Wszyscy potrzebujemy Eucharystii. Jako grzesznicy tylko podczas modlitwy przybliżamy się do Boga, a sama Liturgia jest najważniejszą modlitwą w naszym życiu”.

Nawiązując do Kapłaństwa bp Osial prosił, aby w modlitwie pamiętać o kapłanach, pamiętać o potrzebie nowych powołań, aby nie zabrakło tych, którzy przybliżają nas poprzez sakramenty do Boga.

Do obrzędu obmycia nóg zostały poproszone małżeństwa. Jest to znak ukazania wspólnoty jako rodziny. To właśnie w rodzinie możemy mieć oparcie   i jak powiedział bp Wojciech uczyć się pokory, miłości i dawania siebie innym.

Tekst i zdjęcia Janusz Szwarocki