Zaproszenie Biskupa Łowickiego na XXVII Łowicką Pieszą Pielgrzymkę Młodzieżową na Jasna Górę

9 LIPCA 2022
ks. Łukasz Antczak

Łowicz, 10.06.2022 r.

Słuchaj i wierz!

Drodzy Młodzi Przyjaciele, Diecezjanie, Siostry i Bracia!

Rozpoczęliśmy czas wakacji. Miesiące dalekich i bliskich wyjazdów, odpoczynku, zmiany otoczenia. To także czas szczególnych rekolekcji, jakimi są piesze pielgrzymki na Jasną Górę, czyli rekolekcje w drodze. Dziś pragnę serdecznie zaprosić Was do uczestnictwa w XXVII Łowickiej Pieszej Pielgrzymce Młodzieżowej na Jasną Górę. W rekolekcjach, w których co roku dane jest mi uczestniczyć i patrzeć na młody Kościół Diecezji Łowickiej, który chce słuchać, pogłębiać wiarę, świadczyć o niej wędrując przez kolejne miejscowości, województwa, diecezje. Dzisiejsza liturgia niejako zachęca nas do refleksji nad poszukiwaniem, słuchaniem i trwaniem w wierze i miłości.

1. „Ożyje serce szukających Boga” (Ps 69, 33)

Otrzymujemy to Słowo na początku wakacji. Jedni po zakończonym urlopie, drudzy w jego trakcie, a inni, gdy dopiero go planują. Każdy z nas potrzebuje i szuka odpoczynku. Czas bez pracy jest nam niezwykle potrzebny, by zregenerować siły i powrócić z nową energią, zapałem do codziennych obowiązków. Psalmista wskazuje nam, że „Ożyje serce szukających Boga” (Ps 69, 33). Serce tych, którzy chcą spotkania z Chrystusem, chcą wsłuchiwać się w Jego głos, podążać Jego śladami. Słowa psalmu można sparafrazować: „Ożyje serce tych, którzy wyruszą na pątniczy szlak” (por. Ps 69, 33). W świadectwach, rozmowach, spotkaniach z pielgrzymami niejednokrotnie wybrzmiewa, że pielgrzymka to czas i miejsce, które pozwala na wzmocnienie ducha, uspokojenie myśli, i mimo fizycznego zmęczenia – na odpoczynek, na znalezienie Boga w codzienności.

2. „Będziesz miłował!”

Hasło tegorocznej Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę brzmi: „Słuchaj i wierz!”. Wielokrotnie w modlitwie – w świątyni, w domu, podczas drogi prosimy „Wysłuchaj mnie, Panie…”. Podczas tegorocznej ŁPPM to Bóg zaprasza nas, byśmy my wysłuchali Jego. Wsłuchali się w Jego głos, usłyszeli, co ma nam do powiedzenia, którą drogą chce nas prowadzić. Głęboko ufam, że podczas rekolekcji w drodze wielu usłyszy głos powołania. Do życia kapłańskiego, zakonnego, ale także tego, w którym do świętości dąży się w małżeństwie, macierzyństwie i ojcostwie. „Chrystus Jezus jest obrazem Boga niewidzialnego” (Kol 1, 15), a do Chrystusa prowadzi nas nasza Matka – Maryja. To Ona wskazuje „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5), ale by uczynić, najpierw trzeba słyszeć i słuchać prośby, czy polecenia. Przykładem na to jest dzisiejsza Ewangelia, w której dialog Jezusa z Żydami przypomina nam o pierwszym przykazaniu – najważniejszym przykazaniu – Miłości. Słowa: „Będziesz miłował…” (Kpł 19, 18) pochodzą z Księgi Kapłańskiej i są poprzedzone wezwaniem „Słuchaj, Izraelu” (Pwt 4, 1). Słuchaj, siostro i bracie, a „będziesz miłował”. To również obietnica. Słuchaj Mnie – Boga, a będziesz umiał kochać, będziesz umiał czynić dobro, nieść miłosierdzie. „To czyń, a będziesz żył” (Łk 10, 28).

3. „Słuchaj i wierz!”

Jezus w dzisiejszej Ewangelii przytacza historię człowieka, któremu okazano miłosierdzie. „Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go” (Łk 10, 33-34).

Podczas Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej na Jasną Górę niejeden z pątników doświadcza ran, boleści, ale także wielkiego miłosierdzia sióstr i braci, którzy wędrują razem z nim na szlaku, gospodarzy podejmujących pątników posiłkiem lub noclegiem. Tajemnicą okazywania miłosierdzia jest wsłuchiwanie się w potrzeby bliźnich, które są czasem wołaniem samego Boga. Jednak, by je usłyszeć trzeba być wśród ludzi, obok drugiego człowieka. Bóg daje nam niezmierzone dary – siebie samego, wiarę, miłość i drugiego człowieka. Niech rekolekcje w drodze będą czasem zatrzymania, słuchania i pogłębiania wiary, ufności w Boży plan na życie każdego z nas, odkrywaniem tych darów.

Młodzi Przyjaciele! Siostro i Bracie!

Zapraszam Cię, byś odpowiedział na zaproszenie samego Jezusa – „Idź, i Ty czyń podobnie” (Łk 10, 37b) – słuchaj, wierz i wypełniaj przykazanie Miłości. Zapisy na pielgrzymkę trwają od 1 czerwca do 31 lipca za pośrednictwem formularza on-line na stronie Pielgrzymki Młodzieżowej (www.lppm.pl). XXVII Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa wyruszy na szlak 6 sierpnia po Mszy o godz. 7.00 sprawowanej w łowickiej katedrze. Niech ożyją serca młodych wiernych, ale także kapłanów i sióstr zakonnych, którzy kolejny, a być może pierwszy raz wyruszą na szlak, ucząc się słuchać i czynić dobrze wzorem naszej Matki Maryi.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Andrzej Franciszek Dziuba