Zaproszenie Biskupa Łowickiego na Niedzielę Palmową 2014 r.

4 KWIETNIA 2014

Drodzy Młodzi Przyjaciele!
Siostry i Bracia Diecezji Łowickiej!

Zwracam się do Was z serdecznym zaproszeniem do Łowicza na celebrację uroczystości Niedzieli Palmowej w dniu 13 kwietnia br. oraz przeżycie duchowego przyjęcia symboli Światowych Dni Młodzieży, które polskiej reprezentacji młodych przekaże w Rzymie młodzież brazylijska. Wśród polskiej delegacji znajduje się kapłan Diecezji Łowickiej, a także dwóch reprezentantów młodych naszego Kościoła. Od tego momentu rozpocznie się peregrynacja krzyża misyjnego oraz ikony „Salus Populi Romani” po ziemiach Kościoła w Polsce. Będzie to czytelny – widoczny dla wszystkich – znak, mówiący że spotkanie z Papieżem Franciszkiem w roku 2016 jest już bardzo blisko.

Czas, jaki dzieli nas od tego wydarzenia możemy wykorzystać na pogłębienie naszej więzi z Chrystusem, jak również z Kościołem, który jest Jego mistycznym ciałem. Niestety, dar, który daje nam Bóg możemy również zmarnować poprzez nasze lenistwo, bezczynność, zaniechanie dobra… Chciałbym, aby oczekiwanie na spotkanie z Papieżem oraz na doświadczenie żywego Kościoła, który zawita w Polsce przybywając ze wszystkich stron świata, wyzwoliło w nas pozytywne napięcie przynaglające do przemiany życia. Żeby było to łatwiejsze powstała myśl, aby symbole Światowych Dni Młodzieży znalazły swoje miejsce we wszystkich wspólnotach parafialnych Diecezji Łowickiej. Zawiozą je tam przedstawiciele, których wydelegują na celebrację Niedzieli Palmowej w Łowiczu proboszczowie wszystkich parafii Kościoła Łowickiego.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 na Starym Rynku, gdzie zawiążemy wspólnotę i weźmiemy udział w koncercie ewangelizacyjnym. Tu również będzie miała miejsce pierwsza stacja liturgii Niedzieli Palmowej połączona z poświęceniem palm. Następnie udamy się do katedry na Eucharystię. Po jej zakończeniu, na Starym Rynku, obejrzymy transmisję przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Po jej zakończeniu pobłogosławię repliki symboli Światowych Dni Młodzieży i uroczyście wręczę je przedstawicielom wszystkich parafii Diecezji Łowickiej.

Kolejnym symbolem towarzyszącym uroczystości będzie „Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia”, światło z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Światło to otrzymają również delegacje wszystkich parafii i zawiozą je do swoich wspólnot, tak by stało się elementem naszego przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II.

Jak co roku rozstrzygniemy konkurs na najpiękniejsze i najbardziej okazałe palmy. Na koniec zapraszam wszystkich uczestników na poczęstunek. Przygotowałem dla Was pamiątki łowickiej celebracji.

Drodzy Młodzi Przyjaciele! Starałem się towarzyszyć Wam podczas poszczególnych „przystanków”, znajdujących się na drodze z Rio do Krakowa. Następny przystanek stanowi celebracja Niedzieli Palmowej w Łowiczu – w moim domu. Proszę abyście teraz Wy przyjęli moje zaproszenie i przybyli do stolicy diecezji razem ze swoimi katechetami i opiekunami.

Oczekuję z niecierpliwością na to spotkanie i z serca Wam błogosławię.

+ Andrzej Franciszek Dziuba