Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Szanowni Państwo,
dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli 8 stycznia br. w spotkaniu Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego. Podjęliśmy pierwszy krok w kierunku opracowania dokumentu regulującego pracę doradców życia rodzinnego. Podczas spotkania omawialiśmy zakres odpowiedzialności doradcy posługującego w parafii oraz dzieliliśmy się dobrymi praktykami.
Owoce spotkania są następujące:
- Pilotażowo wprowadzamy standardy nauczania naturalnych metod rozpoznawania płodności, które zostały opracowane wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, Instytutem Naturalnego Planowania Rodziny według metody prof. dr med. J. Rötzera oraz Stowarzyszeniem Miłość i Odpowiedzialność.
Do działań pilotażowych zgłosiły się następujące diecezje:
metoda angielska - Archidiecezja Gnieźnieńska, Diecezja Szczecińsko-Kamieńska metoda Rötzera - Diecezja Zamojsko-Lubaczowska
Z końcem stycznia otrzymam standardy nauczania naturalnych metod rozpoznawania płodności metodą LMM. Jeśli są wśród nas diecezje, które chciałyby pilotażowo wprowadzić opracowane przez KODR standardy, zapraszam do zgłaszania się do mnie. Czas pilotażu będzie trwał ok. 1 roku. Myślę, że już po pół roku korzystania z dokumentu będziemy mieć rozeznanie co zmienić.
- Drugim owocem naszego spotkania jest powołanie Zespołu ds. Młodzieży, w skład którego weszły następujące osoby:
Jolanta Siwak - Diecezja Kaliska
Teresa Niewiadomska - Archidiecezja Gnieźnieńska Małgorzata Bojarska- Diecezja Włocławska Barbara Nowak - Diecezja Świdnicka
Zadaniem Zespołu ds. Młodzieży będzie zebranie istniejących już programów, które doradca życia rodzinnego może wykorzystać w kontakcie z młodzieżą.
Raz jeszcze bardzo dziękuję osobom, które uczestniczyły w spotkaniu. Nie wszystkim nam udało się zabrać głos. W związku z tym chciałabym zaprosić Państwa do kolejnego kroku, który przybliży nas do opracowania dokumentu regulującego pracę doradców życia rodzinnego.
Mianowicie w dokumencie google, którego link zamieszczam poniżej, zostały zebrane tzw. "dobre praktyki" w pracy z narzeczonymi, małżeństwami i rodzinami, o których mówiliście na spotkaniu. Zapraszam także inne diecezje do podzielenia się działaniami, które w ramach posługi doradcy życia rodzinnego, sprawdziły się i przynoszą dobre owoce oraz takimi które się nie sprawdziły lub są miejscami nieustannych napięć, abyśmy na przyszłość nie powielali tych samych błędów. To nam pomoże określić sylwetkę i zadania doradcy życia rodzinnego na poziomie parafialnym, dekanalnym, rejonowym oraz diecezjalnym. Na podstawie Państwa uwag, opracujemy w małym zespole materiał, który przedstawimy na najbliższym spotkaniu online.
Link do dokumentu:
https://docs.google.com/document/d/14dr4u7ywxuDHX8YLhXVD9_M-rGVecgp5/edit?usp=sharing&ouid=102432454131160320266&rtpof=true&sd=true
Dokument będzie otwarty do dnia 31 stycznia. Pracy przed nami dużo, ale jestem przekonana, że przyczyni się to do wprowadzenia prostych i użytecznych rozwiązań w zakresie posługi doradcy życia rodzinnego.
Już teraz zapraszam Państwa na spotkanie online, które odbędzie się 17 lutego (czwartek) o godz. 17.00. Link do spotkania prześlę w okolicy podanego terminu.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Beata Choroszewska
Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego
tel. 22 53 04 838
tel. kom. 510 843 121
biuro@kodr.pl
www.kodr.pl