Kozłów Biskupi

8 MARCA 2017

Losy świątyni na przestrzeni wieków były burzliwe. Kilkakrotnie niszczona i odbudowywana, od 1924 r., po ponownej konsekracji, nosi wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa (poprzednio Wszystkich Świętych). Sama parafia jest starsza. Została erygowana w XIII wieku.

Zabytkowy kościół leży w historycznym miejscu. Według kronikarza Jana Długosza, tutaj, nad Bzurą, stacjonował król Władysław Jagiełło ze swoim wojskami. Zatrzymał się pod koniec czerwca 1410 roku w drodze na Grunwald, gdzie dowodził Polakami i Litwinami w zwycięskiej bitwie z Krzyżakami.

Na powitanie Matki Bożej parafianie wyszli w procesji z chorągwiami i feretronami. Orszak poprowadzili ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, proboszcz ks. Jacek Grzywacz oraz o. Robert Orłowski CP, który głosił misje przygotowujące do nawiedzenia

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.