Konserwacja kompletu szat liturgicznych Prymasa Szembeka

23 LISTOPADA 2015
admin

Szaty zostały wykonane w Rzymie i są datowane na lata od 1739 do 1745 roku. Komplet został uszyty z jedwabiu z haftem jedwabnym i metalową nicią; aplikacja, koronka i galony metalowe. Jest on niezwykle cenny, o dużej wartości historycznej ze względu na postać Prymasa oraz jego wyjątkową wartość.

Stan kompletu był zły. Tkanina ornatu była bardzo brudna, poplamiona, zdeformowana z powodu skurczu wewnętrznego usztywnienia. Z przodu wystąpiły przetarcia tkaniny i haftu. Podszewka uszkodzona przy ramionach i na krawędziach dołu; na podszewce ciemne plamy. Stuła, manipularz oraz welon kielichowy brudne i zdeformowane. Wszystkie pasmanterie skorodowane, uszkodzone na brzegach obiektów. Wymagały one niezbędnej konserwacji.

Dzięki przyznanej dotacji od Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podjęliśmy się wykonania prac konserwatorskich. Zajęła się nimi Pani Tamara Przygońska – konserwator tkanin zabytkowych. Szaty odzyskały swoje piękno i wartość. Będzie można je zobaczyć w naszym Muzeum Diecezjalnym.

Składamy serdeczne wyrazy podziękowania dla Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za przyznaną dotację i wsparcie przy prowadzanych pracach przy konserwacji naszych szat.

Tekst i zdjęcia: ks. Adama Matysiak

Podobne