Konferencja rejonowa dla Kapłanów Diecezji Łowickiej

24 LISTOPADA 2013

Spotkanie rozpoczęło się od nabożeństwa w kaplicy seminaryjnej. Poprowadził je ks. kan. Robert Kwatek. W rozważaniach został użyty tekst z książki „Rozważania o wierze” ks. Dejczera. Podany fragment do medytacji przed wystawionym Najświętszym Sakramentem miał przypomnieć kapłanom kto jest naszym Panem.

Następnie zostali wszyscy zaproszeni do auli, gdzie pod przewodnictwem ks. parał. Wiesława Wronki zostały prowadzone obrady. Wykład na temat „Co zrobić, aby sakrament pojednania stał się na nowo odradzający i pogłębiający życie chrześcijańskie? ” wygłosił o. prof. Kazimierz Fryzeł, redemptorysta. W bardzo ciekawy sposób przedstawił w jaki sposób powinni kapłani sprawować ten sakrament oraz jakie mogą wystąpić problemy we właściwym go przeżyciu. Potem wywiązała się dyskusja.

Po
przerwie ks. dr Bogdan Zatorski omówił program duszpasterski na rok 2013/2014 „Wierzę w Syna Bożego”. Z kolei ks. kan. Adam Bednarczyk przedstawił plan nawiedzenie Krzyża Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Łowickiej.

Wystąpienie Ks. Adama Matysiaka – Ekonoma diecezjalnego dotyczyło spraw ubezpieczeń budynków parafialnych oraz cen energii dla podmiotów Diecezji. W ramach
wolnych wniosków ks Łukasz Antczak – koordynator strony diecezjalnej – przypomniał o możliwość współtworzenia strony przez parafie i zwrócił się z prośbą o wypełnienie ankiety. Dotyczy ona porządku nabożeństw oraz działania kancelarii i informacji podstawowych dotyczących parafii.

Na koniec zabrał słowo Ks. Biskup Ordynariusz. Przypomniał kapłanom o odpowiedzialności za Kościół, powierzone parafie a także za siebie nawzajem. Z ojcowską troską Pasterz poruszył trudne tematy dotyczące pedofilii i alkoholizmu w szeregach duchowieństwa naszej diecezji.

Na koniec bp. Andrzej F. Dziuba zaprosił na wieczorną Mszę św. w intencji Jubilata – ks. bpa Józefa a następnie udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

W sobotę 30 listopada kolejne spotkanie kapłanów – tym razem dla duszpasterzy z pozostałych dekanatów naszej diecezji.