Jubileusz konsekracji archikolegiaty w Tumie

23 MAJA 2022
Krzysztof Zwoliński

Pod hasłem „Opus Magnum” (Wielkie dzieło) w archikolegiacie Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie zakończyły się obchody 860. rocznicy konsekracji świątyni.

Msza św. odbyła w sobotę 21 maja. Wydarzenie patronem honorowym objął prezydent RP Andrzej Duda. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski. Obecni byli także biskupi diecezji łowickiej: bp Andrzej F. Dziuba i bp Wojciech Osial, oraz bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Na uroczystość przybyli posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz województwa łódzkiego i władz lokalnych.

Biskup Wojciech Osial odczytał list od nuncjusza apostolskiego abp Salvatore Pennacchio. Minister Paweł Sałek przekazał na ręce ordynariusza łowickiego list od prezydenta Polski.

Liturgię śpiewem chorałowym ubogacała Schola Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa pod dyrekcją Sławomira Witkowskiego. Rozpoczęła ją śpiewem „Bogurodzicy”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl