Jubileusz i imieniny bpa Alojzego Orszulika

22 CZERWCA 2018
ks. Łukasz Antczak

Biskup Alojzy Orszulik w dniu 21 czerwca skończył 90 lat życia i obchodził swoje imieniny. Tego dnia w bazylice katedralnej w Łowiczu odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna w Jego intencji.

Byli na niej obecni liczni biskupi z diecezji łódzkiej, siedleckiej, warszawsko-praskiej i wszyscy miejscowi. W koncelebrze było również duże grono prezbiterów diecezji łowickiej jak i księży ze zgromadzenia pallotyńskiego z Prowincjałem na czele. W modlitwie uczestniczyła duża rzesza członków trzech kapituł z diecezji łowickiej oraz sióstr zakonnych. Nie zabrakło przedstawicieli rządu oraz samorządu a także wiernych świeckich z Łowicza.  Była również obecna rodzina bpa Alojzego.

Eucharystii przewodniczył sam Jubilat, natomiast ze względów zdrowotnych większość modlitw prowadził Biskup Łowicki Andrzej Franciszek Dziuba, który też na samym początku powitał zebranych.

Kazanie okolicznościowe wygłosił abp Tadeusz Wojda SAC – metropolita białostocki. W swym słowie porównał bpa Alojzego do proroka, o którym było pierwsze czytanie. Wspominając w drugiej części homilii wydarzenia z życia Jubilata zauważył jego bardzo ważną cechę  – umiejętność jednania oraz że nikt, nigdy nie widział bpa Alojzego zdenerwowanego.

Po modlitwie po komunii był czas na składanie życzeń. W pierwszej kolejności zostały odczytanie życzenia od Sekretarza Generalnego Episkopatu bp Artura Mizińskiego, następnie od Marszała Sejmu Marka Kuchcińskiego. W imieniu duchowieństwa diecezji łowickiej życzenia złożył ks. kan. Stanisław Poniatowski – prepozyt kapituły katedralnej.  Potem pozostali chętni wierni – m.in. siostry zakonne, Radio Victoria, Gość Niedzielny, Konfraternia św. Wiktorii, Zespół Szkół im. S. Konarskiego w Skierniewicach, Burmistrz Łowicza – Krzysztof Jan Kaliński, Przewodniczący Rady Powiatu – Krzysztof Górski.

Na sam koniec słowa wdzięczności skierował sam Jubilat. Zostały one odczytane przez Biskupa Łowickiego.

Tekst: ks. Łukasz Antczak

Zdjęcia: ks. Łukasz Antczak, Janusz Szwarocki