Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich

26 MAJA 2020
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj (25. maja) grupa księży z diecezji łowickiej obchodziła 25. rocznicę święceń kapłańskich. Do grona jubilatów należy także bp Wojciech Osial, który wraz z nimi uczestniczył tego dnia w Eucharystii w katedrze łowickiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba.

Zanim rozpoczęła się liturgia ks. Hubert Wiśniewski odczytał list bpa Józefa Zawitkowskiego, skierowany do księży jubilatów.

Swoje słowo do obecnych na mszy św. kapłanów skierował także w homilii bp ordynariusz: -I w tym zwyciężaniu każdego dnia warto dziękować za łaskę chrztu i za to włożenie rąk w sakramencie bierzmowania, a wy, drodzy bracia, za to jeszcze jedno włożenie rąk w posłudze przekazywania kapłaństwa nowego przymierza. -mówił bp Dziuba.

Biskup Łowicki, wspominając rok 1995, odniósł się do zadań, przed jakimi w tamtym czasie stanęli nowo wyświęceni prezbiterzy diecezji łowickiej: -Stanęliście u fundamentów tej diecezji. Diecezja młoda i wy młodzi. Stanęliście ku budowaniu tej diecezji. Wtedy, w 95. roku, zaczyna się najważniejsze wydarzenie prawdy w naszej diecezji – synod diecezjalny. Wtedy budowane są struktury nie tylko te administracyjne, ale także ludzkie. Wtedy cieszymy się z innych dzieł, które w naszej diecezji rosły i się rozwijały, a wy byliście współtwórcami tego dzieła. -mówił bp ordynariusz.

Na zakończenie Eucharystii ks. Hubert Wiśniewski w imieniu księży jubilatów podziękował bp. ordynariuszowi za obecność i wygłoszone słowo. Podziękowania skierowane były również do wszystkich przybyłych na na mszę św.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy kapłani zeszli do krypt, aby wspólnie pomodlić się przy grobie pierwszego biskupa łowickiego – Alojzego Orszulika.

5. maja 1995 roku święcenia kapłańskie z rąk bpa Alojzego Orszulika przyjęli:

ks. Robert Bernagiewicz, ks. Krzysztof Białkowski, ks. Piotr Kalisiak, ks. Robert Kopka, ks. Grzegorz Kucharewicz, ks. Adam Jakub Kwaśniak, ks. Zdzisław Madzio, ks. Tomasz Matusiak, ks. Mariusz Minda, bp Wojciech Osial, ks. Marcin Rutkowski, ks. Piotr Sapiński, ks. Bogdan Szczepański, ks. Mirosław Targaszewski, ks. Roman Wawrzyniak, ks. Hubert Wiśniewski

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński