„Jaskółka” na Jasnej Górze

22 MAJA 2018
Janusz Szwarocki

Prawie 370 osób uczestniczyło w 363. Łowickiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym gronie była grupa młodzieży ze szkoły w Zduńskiej Dąbrowie.

Łowicka pielgrzymka rozpoczęła sezon pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Po 6-dniowej wędrówce pątnicy z Łowicza dotarli do Częstochowy w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

W tym roku wejście pielgrzymki zbiegło się z trwającym przez jasnogórskim szczytem czuwaniem Odnowy w Duchu Świętym. Zgromadzeni wierni powitali pątników brawami. Podziw wzbudzały nie tylko kolorowe łowickie stroje ludowe czy tańce i śpiewy, ale i patriotyczna oprawa, którą przygotowała 40-osobowa grupa młodzieży i opiekunów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie.

Ubrani w czerwone koszulki z białym orłem, z biało-czerwonymi flagami wznosili okrzyki: „Niepodległa na zawsze!”. Miało to związek ze 100-leciem niepodległości Polski. – Myślę, że to powitanie, z jakim się spotkali moi uczniowie, zapamiętają do końca życia – mówi Aleksander Frankiewicz, opiekun grupy. W szkole w Zduńskiej Dąbrowie uczy religii i wychowania fizycznego. To z jego inicjatywy młodzież co roku przemierza pątniczy szlak na Jasną Górę razem z tradycyjną łowicką pielgrzymką. W tym roku już po raz 15.

Pątników na szczycie jasnogórskim witał bp Józef Zawitkowski, który także odprowadzał ich z Łowicza. W kaplicy Cudownego Obrazu sprawował dla nich Mszę św. Dziękując pielgrzymom za trud, wyróżnił również grupę ze Zduńskiej Dąbrowy i A. Frankiewicza. Przytoczył słowa jednego z uczniów: „Taki katecheta zdarza się raz na 1000 lat”.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Pielgrzymka

Podobne