Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport za rok 2016
36,7% katolików uczestniczyło w niedzielnej Eucharystii, a do Komunii Świętej przystąpiło 16% – wynika z danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego za 2016 rok.
Z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, zebranych na podstawie dorocznego liczenia wiernych w parafiach, wynika, że w 2016 roku w niedzielnej Eucharystii uczestniczyło 36,7% zobowiązanych katolików, podczas gdy do Komunii Świętej przystąpiło 16%. Oznacza to, że w stosunku do 2015 roku wskaźnik dominicantes – czyli katolików uczestniczących w niedzielnych Mszach Świętych – jest niższy o 3,1%, zaś wskaźnik communicantes – czyli osób przystępujących do Komunii Świętej – 1%.
Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (66,9%), rzeszowskiej (60,5%) i przemyskiej (56,4%). Najniższy w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (22,7%), łódzkiej (23,4%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (24,4%). Wskaźnik communicantes był najwyższy w diecezji tarnowskiej (25,3%), opolskiej (21,1%) i zamojsko-lubaczowskiej (20,1%) zaś najniższy w diecezji sosnowieckiej (10,3%), szczecińsko-kamieńskiej (10,5%) i koszalińsko-kołobrzeskiej (10,5%).
Szczegółowe dane można znaleźć pod linkiem: ISKK
Informacja za: episkopat.pl
Niestety dane dotyczące naszej diecezji nie są optymistyczne: wskaźnik dominicantes wyniósł 29,7% a wskaźnik communicantes 15,2%. Jest to jeden z najniższych wskaźników w Polsce ale jednocześnie warto podkreślić, że nie odbiegamy od średniej w naszym rejonie centralnej Polski.
Po raz pierwszy ISKK pochylił się nad tematyką publikacji dokonywanych przez parafie. I tutaj niestety zwłaszcza na płaszczyźnie publikacji elektronicznych mamy jeszcze wiele do zrobienia. Mimo, że jest to ponad 71 % parafii w diecezji to jesteśmy diecezją, która jest na samym końcu w statystykach. Jest to zatem przestrzeń do zapełnienia. Dlatego tym bardziej zachęcamy duszpasterzy lub osoby świeckie związane z parafią, aby w porozumieniu z kapłanami wykorzystywali także ten środek informacji. Parafie, które mają swoja stronę internetową jest 60 na 176 możliwych, a posiadających profil na portalach społecznościowych jest 20 parafii.
ks. Łukasz Antczak
Koordynator strony internetowej