Inauguracja roku akademickiego w WSD w Łowiczu

2 PAźDZIERNIKA 2020
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj w łowickim Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się inauguracja roku akademickiego 2020/2021. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz. 10.30 w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, a homilię wygłosił ks. Sylwester Łajszczak.

W homilii ks. Sylwester odwołał się do Aniołów Stróżów, którzy mają nam pomagać w poznawaniu Boga. Mówił również o specyfice nauki w seminarium duchownym:

–Czas seminarium jest czasem nie tylko pogłębiania wiedzy, konsultacji z osobami kompetentnymi w konkretnych dziedzinach, ale przede wszystkim jest odkrywaniem wewnętrznej relacji z samym Panem Bogiem – mówił ks. Sylwester Łajszczak.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy uczestnicy przeszli do auli WSD, gdzie rektor łowickiego seminarium – Ks. dr Piotr Kaczmarek – przywitał alumnów oraz przybyłych gości, po czym skierował do zebranych kilka słów.

Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie alumnów pierwszego roku. Do grona studentów WSD w Łowiczu dołączyli: Filip Psyk z parafii Najświętszej Maryi Królowej Polski w Kurzeszynie oraz Marcel Gracjan Korzeniewski z parafii Błogosławionych Męczenników Kutnowskich w Kutnie.

Następnie ks. dr hab. Janusz Lewandowicz wygłosił wykład inauguracyjny pt. Celibat w pierwotnym Kościele — mit czy rzeczywistość?

Podczas wykładu prelegent odwoływał się do Biblii oraz najstarszych dokumentów chrześcijańskich, udowadniając, iż „…celibat w Kościele nigdy nie został wprowadzony… I nie czekamy na jego wprowadzenie, bo celibat istnieje w Kościele od początku”.

Ks. dr Lewandowicz mówił m.in. o przemyśleniach Orygenesa na temat celibatu:

— Kapłan to jest człowiek nieustannej modlitwy. On nie przestaje się modlić. Jeśli nie przestaje się modlić, a św. Paweł pisze, że małżonkowie maja się rozłączyć na czas modlitwy, to znaczy, że skoro on cały czas się modli, to nie może mieć żony — mówił prelegent.

Po zakończeniu wykładu inauguracyjnego słowo końcowe skierował do zebranych bp Andrzej. F. Dziuba:

—W życiu ludzkim jest taki specjalny czas, który jest w szczególny sposób przeznaczony na uczenie się. I dlatego chyba jawi się jako coś oczywistego, by ten czas dobrze wykorzystać. Aby ten czas stał się naprawdę okresem uczenia się — mówił biskup łowicki.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński

Podobne