Imieniny Biskupa Łowickiego

1 GRUDNIA 2021
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj, we wspomnienie św. Andrzeja Apostoła, swoje imieniny obchodził biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Z tej okazji w katedrze łowickiej o godz. 18:00 została odprawiona msza św. w intencji ordynariusza łowickiego.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Dziuba. Przy ołtarzu wraz z pasterzem diecezji modlili się: bp Wojciech Osial oraz wikariusz biskupi ks. Sławomir Sobierajski. Na wspólnej modlitwie za solenizanta zgromadzili się kapłani diecezji, siostry zakonne, klerycy, przedstawiciele władz samorządowych oraz wierni.

Na początku Eucharystii bp Andrzej skierował do przybyłych kilka słów: -Tego wieczoru chcemy uwielbiać Boga za dar apostołów, na fundamencie których zbudowany został Kościół. (…) Dlatego dziękuję, że dziś możemy jednego z nich w szczególny sposób wyróżnić – św. Andrzeja. Niech on będzie orędownikiem naszych modlitw, wśród których chcę wam polecić modlitwę o powołania do posługi kapłańskiej i do życia konsekrowanego.

W homilii Biskup Łowicki mówił o różnych aspektach życia św. Andrzeja apostoła: -Jakże wymownym jest pozostawienie przez Andrzeja wszystkich narzędzi pracy. Być może nie wiedział wówczas jakie będą jego nowe narzędzia pracy w łowieniu ludzi, ale na pewno przestawiał się z pracy na wodzie na pracę na lądzie. Nowa dziedzina jego życia. (…) Andrzej może zostaje wzmocniony tym, że w tej odpowiedzi na „pójdźcie za mną” nie jest sam. Ma brata Piotra i ma przyjaciół: Jakuba i Jana. Tak zaczyna się jego niezwykła przygoda. Przygoda dosłownego – i to do końca – pójścia za Panem. Zaczyna się jego nowa droga życia -mówił celebrans.

-Andrzej idzie, głosząc i świadcząc, ale, jak mówi dzisiejsza liturgia słowa, nie tylko ku ocaleniu swojego narodu. „Ustanowiony zostaje światłością dla pogan, aby zbawienie dotarło aż do krańców Ziemi”. (…) „Jakże szlachetne są stopy tych, którzy zwiastują dobrą nowinę” – powie św. Paweł. To wszystko o Andrzeju, o prostym rybaku znad jeziora Genezaret. (…) Niech św. Andrzej pozwala nam z wykorzystaniem sieci naszego życia, naszych różnych powołań być użytecznymi w ciągle trwającym dziele zbawienia -mówił na koniec homilii bp Dziuba.

Po liturgii eucharystycznej przyszedł czas na życzenia przybyłych delegacji. Biskup Łowicki podziękował zgromadzonym za życzenia, obecność i modlitwę: -Dziękuję każdemu i każdej z was za obecność, bo jesteście tym znakiem dla mnie, szczególną mocą, ale myślę także, że dla całego Kościoła łowickiego.

Po błogosławieństwie uczestnicy Eucharystii udali się przed bramę rezydencji Biskupa Łowickiego, gdzie została odsłonięta tablica, upamiętniająca obecność w tym miejscu kardynałów: Augusta Hlonda, Stefana Wyszyńskiego, Józefa Glempa oraz prymasów Polski, arcybiskupów metropolitów gnieźnieńskich i warszawskich.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński