Ikona MB w parafii MB Pocieszenia w Żyrardowie

5 WRZEśNIA 2016

Na specjalnie ustawionej scenie, przy ołtarzu dla Maryi i Ewangeliarza przygotowano specjalny tron. W uroczystościach powitania ikony, a później także w Mszy św. koncelebrowanej uczestniczyło ponad 30 dostojników kościelnych, wśród których byli m.in.: ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, główny celebrans Eucharystii i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który wygłosił Słowo Boże, a także kard Henryk Gulbinowicz, abp Wacław Depo, abp Andrzej Dzięga, abp Marek Jędraszewski, abp Władysław Ziółek, abp Józef Górzyński. Obok rzeszy arcybiskupów i biskupów Eucharystię koncelebrowało także ponad 80 kapłanów. W liturgii uczestniczyli posłowie, samorządowcy wszystkich szczebli, służby mundurowe, poczty sztandarowe i około 2000 wiernych.

W homilii abp Stanisław Gądecki przypomniał znaczenie i przebieg pierwszej peregrynacji obrazu jasnogórskiego, która będąc maryjnym programem duszpasterskim, przygotowała Polaków na Millenium Chrztu Polski. Peregrynacja,  zainicjowana przez kard. Stefana Wyszyńskiego, jak mówił kaznodzieja, przyczyniła się do odrodzenia moralnego i duchowego narodu. Stała się osobistym zaproszeniem Maryi przez Polaków do ich codziennego życia. – Była to swego rodzaju orka duchowa; rachunek sumienia polskiego narodu. Nawiedzenie każdej parafii trwało całą dobę. Zazwyczaj było ono poprzedzone kilkudniowym przygotowaniem przez głoszone nauki, spowiedź, Komunię św. Owoce nawiedzenia były obfite; dokonywały się nawrócenia, powrót do życia sakramentalnego, uzdrawiano związki małżeńskie, następowało pojednanie parafian. Nigdy w historii polskiego duszpasterstwa konfesjonały nie były tak oblegane. Żadne inne misje i rekolekcje nie przyniosły tak wielkich rezultatów – podkreślił ks. arcybiskup.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.