Ikona MB Częstochowska w Mąkolicach

1 CZERWCA 2017

Zanim jednak Madonna dotarła do parafii św. Wojciecha w Mąkolicach, na trasie przejazdu pożegnali Ją harcerze z Hufca ZHP Głowno im. Kornela Makuszyńskiego, działający przy szkole w Popowie Głowieńskim. Harcerze wraz z mieszkańcami trzymali 123-metrową flagę Polski, z którą co roku 11 listopada są obecni przed wizerunkiem Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Po patriotycznym pożegnaniu Miriam opuściła teren parafii w Starym Waliszewie.

Pierwsze nawiedzenie parafii w Mąkolicach przez Matkę Bożą odbyło się w zabytkowym drewnianym kościele. Tym razem obraz gościł nowej murowanej świątyni, która jest sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Tak jak wtedy, tak i w tegoroczne majowe popołudnie cała miejscowość udekorowana była flagami, proporczykami i wstążkami w barwach maryjnych. Parafianie zadbali, by wiernie odwzorować dekoracje. Proporczyki na trasie przejazdu ustawione były w trójkąty, które z daleka wyglądały jak litery „M”, symbolizujące Maryję. Każda przydrożna kapliczka była bogato ozdobiona. Także kościół był przybrany na tę okoliczność.

Wierni także ubrali się odświętnie. Wiele osób założyło ludowe mąkolickie stroje, by podkreślić dumę i przywiązanie do kultury i tradycji. W procesyjnym orszaku niosąc sztandary, chorągwie, feretron z figurą Matki Bożej Fatimskiej wyruszyli po wizerunek Jasnogórskiej Pani.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.