Filharmonia w kościele Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie

31 LIPCA 2017
admin

Organizatorami spotkań są Andrzej Szadkowski, ks. Krzysztof Krawczyk, proboszcz parafii w Międzyborowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Wydm Międzyborowskich na czele z wójtem gminy Jaktorów Maciejem Śliwerskim oraz Urząd Gminy w Jaktorowie. Znaczący udział w wydarzeniu mają też Państwowa Szkoła Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Żyrardowie, skąd wypożyczony jest chociażby fortepian, ZSP w Międzyborowie, OSP Międzyborów, Pałac w Radziejowicach.

Na samym początku spotkania został wyświetlony krótki film prezentujący historyczne nagrania Ricarda Ruiza śpiewającego tango wraz z towarzyszeniem orkiestry. Następnie na scenie pojawiali się artyści z różnych zakątków świata, a także z okolicy. Wystąpili: sopranistka Yolanda  Fresedo, pianista Daniel Campos z Argentyny, skrzypek Michael  Gneist ze Szwecji oraz Pablo Nemirovsky. Miłą niespodzianką był występ Macieja Klocińskiego, który pochodzi i mieszka w Żyrardowie. Pan Maciej zachwycił publiczność, ponieważ zaprezentował polskie tanga z okresu II wojny światowej. Wielu słuchaczom zakręciła się łza w oku, a niektórzy śpiewali razem z muzykiem. Słuchacze podziwiali niezwykłą grę światła i muzyki, a także artystów, którzy swoją ekspresją rozkochali w sobie widzów.

Koncert poprowadzili Andrzej Szadkowski, pomysłodawca koncertów, tenor od lat mieszkający we Francji, i Tomasz Fatalski, student muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, poeta, twórca Jasełek Międzyborowskich. Obaj panowie są silnie związani z miejscowością i dbają o jej rozwój kulturalny.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

Podobne