Dzień Strażaka w Maurzycach

7 MAJA 2018
Janusz Szwarocki

W skansenie w Maurzycach odbył się Wojewódzki Dzień Strażaka. Świętowali druhny i druhowie województwa łódzkiego.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w zabytkowym drewnianym kościele, której przewodniczył ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Koncelebrowali ją kapelani strażaków, w tym wojewódzki ks. Adam Stańdo i diecezji łowickiej ks. Jerzy Modelewski.

W homilii bp Dziuba nawiązał do postaci patrona strażaków – św. Floriana, który ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. Zginął w nurtach rzeki Enns 4 maja 304 roku.

– Dobrze się stało, że św. Florian w Polsce stał się szczególnie bliski strażakom. Jego posługa wyrosła w duchowości troski o drugiego człowieka. Stał się wzorcem dla wspaniałych postaw wielu ludzi. Tak, jak sobie stawiał wymagania, tak stawia je druhnom i druhom rodziny strażackiej – mówił biskup.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Dzień Strażaka