Dzień niepodległości w Łowiczu-marsz młodzieży

10 LISTOPADA 2017
Damian Pietrzak

Uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu przeszli w marszu patriotycznym ulicami miasta. Zachęcali mieszkańców do uczczenia 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niezależności od innych państw.
Tradycją „Pijarskiej”, podtrzymywaną od kilkunastu lat, jest patriotyczny pochód, który odbywa się tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości. W tym roku przemarsz odbył się 9 listopada.
Zgodnie ze zwyczajem na czele prowadzony był koń. Na nim jechała uczennica w mundurze żołnierza. W pochodzie szli uczniowie, którzy założyli stroje historyczne, nie tylko żołnierskie, ale i szlacheckie oraz z okresu Księstwa Warszawskiego.
Tym razem pochód różnił się od poprzednich tym, że szli w nim również uczniowie III klas podstawówki. Ponadto ich koledzy i koleżanki z klas VII oraz I i II liceum. Towarzyszyli im nauczyciele.
Do tej pory młodsi nie brali udziału w tym dorocznym wydarzeniu. W ten sposób szkoła pokazała, że wartości patriotyczne wpajane są na każdym etapie kształcenia, nie tylko w liceum czy gimnazjum.
Z przodu pochodu rytm wybijali werbliści. Schola śpiewała pieśni patriotyczne. Niesiono biało-czerwone flagi i portrety wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odtworzenia polskiej państwowości. Przechodniom wręczano ulotki o Narodowym Święcie Niepodległości.
Przemarsz zatrzymał się w dwóch miejscach – przy pomniku Powstańców 1863 r. na Nowym Rynku oraz przy pomniku „Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość” przy katedrze.
Tam przytoczono najważniejsze fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Polaków. Na koniec dzieci wypuściły w górę balony w barwach narodowych.
W niedzielę 12 listopada „Pijarska” zaprasza mieszkańców na przedstawienie patriotyczne z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Traktować będzie o tym sztuka „Kręte drogi”. Aktorami będą uczniowie.
Początek o 17.00. Wstęp wolny.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej „Gościa Niedzielnego„.

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podobne