Dziękczynienie za dar Jana Pawła II i modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego

3 KWIETNIA 2008
admin

Mszy św. przewodniczył Biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, w koncelebrze znaleźli się m.in. bp senior Alojzy Orszulik i biskup pomocniczy Józef Zawitkowski oraz liczni kapłani. W Eucharystii uczestniczyli klerycy WSD w Łowiczu, władze samorządowe, siostry zakonne, poczty sztandarowe i inni wierni.

W homilii bp Dziuba ukazał perspektywę historii człowieka, nad którym Bóg pochyla się z miłosierdziem. Nie wystarczy tylko Chrystusowi uwierzyć, bo złe duchy także wierzą i drżą, zauważył Biskup łowicki. Trzeba Go ukochać to znaczy służyć Mu, ta służba nie jest utratą wolności, ale odkryciem prawdziwej godności i piękna człowieka, dodał hierarcha.

Chciano uniemożliwić Apostołom głoszenie i służbę Chrystusa, tak jak zamknięto w grobie Zbawiciela, tak Jego uczniów uwięziono dodał Biskup Ordynariusz. Prawdy nie da się zamknąć, nie można jej uwięzić, mówił. Na nic się zdadzą zabiegi wrogów prawdy, ich lęk nie zwycięży. Prawda, nawet bolesna jest wyzwoleniem; ze smutkiem patrzymy dzisiaj na tych, którzy chcą półprawd.

Bp Dziuba mówił, ze trzeba uznać prawo do wyrażenia swej opinii tym, którzy mają wątpliwości, trzeba pozwolić ją wyartykułować. Nie udało się zamknąć prawdy i wszelkie wysiłki zmierzające ku ukryciu prawdy spełzną na niczym, w każdej dziedzinie życia stwierdził łowicki hierarcha.

Jan Paweł II był głosicielem prawdy, którą potwierdzał życiem, zauważył bp Dziuba. Jesteśmy dumni, ale i zakłopotani, że nie byliśmy na miarę prawdy i odwagi Sługi Bożego. Uderzamy się we własne piersi, nie cudze, uznajemy, że ze jego życia wydawało się nam, że jest zbyt bezkompromisowy, że za dużo wymagał kontynuował kaznodzieja. Iluż dzisiaj, szczególnie w mediach uderza się w piersi cudze, ileż pada dzisiaj słów niegodnych osoby naszego Wielkiego Rodaka, mówił z goryczą.

Wyraził nadzieję, że słowa prawdy zwyciężą, a świadectwo sługi prawdy Ojca świętego Jana Pawła II pomoże nam stawać się autentycznymi świadkami i głosicielami prawdy, której jedynym źródłem jest Bóg.

Po Eucharystii wierni wysłuchali w Bazylice Katedralnej koncertu na cześć Ojca Świętego. Następnie wszyscy przeszli pod pomnik ukazujący postać Jana Pawła II jako Rybaka ciągnącego sieć. Pomnik powstał w roku 2000 w dowód wdzięczności za pielgrzymkę Jana Pawła II w dniu 14 czerwca 1999 r do Łowicza. Wtedy kilkaset tysięcy uczniów i nauczycieli słuchało Następcy św. Piotra mówiącego o wychowaniu.

O godz. 21:00 każdego drugiego dnia miesiąca niezależnie od pory roku i pogody przy pomniku umieszczonym nieopodal Bazyliki Katedralnej wierni modlą się na różańcu o rychłą beatyfikację Papieża z Polski, zwykle w modlitwach uczestniczy Biskup Ordynariusz.

Podobne