Dziękczyniene za ukończone prace przy kościele w Rawie Maz.

3 CZERWCA 2019
Janusz Szwarocki

Przez dwa dni w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP odbywały się uroczystości dziękczynne z racji zakończenia prac rewitalizacyjnych przy kościele i przyległym kompleksie pojezuickim.

Inwestycja rozpoczęta w maju 2016 roku objęła remont kościoła i kompleks pojezuicki począwszy od piwnic po dach, od prac konserwatorskich po wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 22 mln zł.

Z okazji uroczystości zakończenia zadania pt.: „Rewitalizacja Zespołu Obiektów Sakralnych pod wezwaniem NPNMP w Rawie Mazowieckiej w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii” pierwszego dnia (1 czerwca) odbyła się sesja naukowa:  „Gorliwość o dom Twój pożera mnie (Ps. 69,10) – kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i kolegium jezuickie w Rawie Mazowieckiej – powstanie i rozwój”. Miejscem naukowych refleksji był hol Biblioteki dziecięcej.

Wieczorem w odnowionej świątyni została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem pasterza diecezji bp Andrzeja F. Dziuby. Eucharystię poprzedził krótki fil ukazujący proces rewitalizacji. ,jego etapy i efekt końcowy. Przybyli z zainteresowaniem oglądali etapy prac i ich finał. – Dziś, gdy świątynia jest tak piękna, trudno uwierzyć, że nie zawsze tak było. Film przypomniał początki i ogrom prac, jakie trzeba było wykonać. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że tu w Rawie Bóg ma tak piękny dom – wyznała ze wzruszeniem pani Maria.

Podczas Eucharystii bp Dziuba dokonał konsekracji nowego ołtarza. Do tego ważnego wydarzenia odniósł się także w homilii podkreślając, że centralnym miejscem tego domu jest ołtarz. Nawiązując do czytań bp Dziuba zauważył, że nawet anioł stanął przy ołtarzu, nawet anioł składał ofiarę i anioł zachęca nas byśmy niczym dym kadzidła wznosili modlitwy ku niebu. – Ten ołtarz stanie się szansą udziału we krwi Chrystusa. To na nim będziemy łamać chleb, aby w tym darze stawać się jednym ciałem, któremu na imię Kościół.  Ordynariusz wyjaśnił także, że konsekracja ołtarza w liturgii kościoła jest drugim, co do ważności, wydarzeniem celebracji wary po konsekracji kościoła. Ordynariusz dokonał także poświęcenie obrazów św. Józefa i św. Jana Pawła II wraz z relikwiarzem.

O niezwykłe podniosły charakter liturgii zadbał Chór Archikatedry Warszawskiej, który podczas Eucharystii wykonał Mszę Des-dur St. Moniuszki. Po Mszy św. wierni wysłuchali pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W programie koncertu znalazły się m.in.: „Boże, coś Polskę”, „Czerwone maki”, „Ojczyzno ma”, a także hymn ŚDM w Krakowie, „Abba Ojcze”, „Barka”.

Na końcu nie zabrakło także gratulacji i podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do wykonania prac rewitalizacyjnych. Wiele ciepłych słów wypowiedział ks. Bogumił Karp, proboszcz parafii. Kałan dziękował poszczególnym osobom, instytucjom i sponsorom, nie zapominając także o parafianach, którzy nie tylko materialnie, ale i modlitewnie przez cały czas wspierali go w tym przedsięwzięciu. Sam także otrzymał gorące podziękowania za ofiarność i zaangażowanie.

W związku z zakończeniem prac rewitalizacyjnych ordynariusz łowicki przekazał wspólnocie parafialnej kielich.  – Kiedy ks. prałat tu przychodził w żaden sposób nie był przeze mnie przymuszony do tej rewitalizacji. To z niego się to zrodziło. I okazało się, że jego kompetencje, doświadczenie i Boża pomoc zrodziły coś tak pięknego. To druga tak piękna rzecz po katedrze. I w obu przypadkach on jest ojcem tych dzieł w sensie przeprowadzenia prac, nadzorowania, wykonania. W sercu mam ogromną wdzięczność i radość – wyznał bp Andrzej F. Dziuba.

Goście mogli zwiedzić wyremontowane obiekty. Dokładnie o 22.00  po raz pierwszy została włączona iluminacja obiektu.

 

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”.
Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Lowicz.gosc.pl

Podobne