Biskup na wywiadówce w pijarskiej

18 MARCA 2016
admin

Przypomniał o tym o. Marian Galas SP, rektor łowickiego Kolegium Pijarskiego w Łowiczu, na spotkaniu, które rozpoczęło środową wywiadówkę w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. Dla rodziców regularnie organizowane są spotkania z ekspertami z dziedziny etyki pedagogiki czy psychologii. Mają charakter otwarty. Tym razem gościem był biskup pomocniczy diecezji łowickiej W. Osial, specjalista katechetyki. Wygłosił wykład, w którym zawarł swoje spostrzeżenia dotyczące problemów wychowawczych.

– Rodzice są tak naprawdę słabo przygotowani do tego, by być rodzicami. Dlaczego? Bo nikt ich tego nie nauczy. Ksiądz, żeby zostać księdzem, przygotowywany jest przez 6 lat studiów. Lekarz, żeby być lekarzem, musiał odbyć 6 lat studiów. Prawnik, żeby był prawnikiem, odbywa studia. A rodzic nie. Każdy próbuje jakoś wychowywać. Ale nikt do tego konkretnie nie przygotowuje. Smutne to, ale prawdziwe – rozpoczął bp Wojciech.

Podkreślił, że jest świadomy, że to, co będzie mówił, ma dużo limitów i braków. Przede wszystkim – nie jest rodzicem. – To, co powiem, nie musi się wszystkim podobać, ale jak kogoś sprowokuję do jakiejś refleksji, będę się cieszył. Moja wizja wychowania w rodzinie to wizja klasyczna, tradycyjna. Nie ma nic wspólnego ze współczesną pedagogiką, która poszła w kierunku niebezpiecznym. Przywołam kilka starych zasad wychowawczych. Jeśli ktoś się spodziewa, że powiem coś takiego, co pozwoli rozwiązać wszystkie problemy w rodzinie, to się myli, bo czegoś takiego nie ma. Nie ma ogólnej zasady, która by wszystko rozwiązała. Każdy przypadek trzeba rozważać indywidualnie. Dzieci nie wychowa wam szkoła, tylko rodzina, ale im bardziej to sobie uświadomimy, tym bardziej zyskamy. Szkoła tylko pomaga w wychowaniu – mówił.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości łowickiej redakcji „Gościa Niedzielnego”.

Więcej o wydarzeniu na stronie internetowej Gościa.

Podobne