Akatyst ku czci Bogurodzicy

8 GRUDNIA 2022
Krzysztof Zwoliński

Jak co roku w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wyższym Seminarium duchownym w Łowiczu odśpiewano Akatyst ku czci Bogurodzicy. Ten hymn pochwalny powstał najprawdopodobniej w V wieku a jego treść koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i w Kościele.

Wieczornemu nabożeństwu w kaplicy seminaryjnej przewodniczył rektor łowickiego WSD ks. dr Piotr Kaczmarek. Na modlitwie obecni byli bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial, księża z diecezji, siostry zakonne oraz wierni świeccy. Akatyst wykonała schola Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Po zakończeniu hymnu do wiernych zwrócił się ks. Kaczmarek:  -Choć wchodząc do naszego seminarium żegnał nas deszcz, pochmurne niebo, to tutaj w kaplicy seminaryjnej mogliśmy w jakiś sposób doświadczyć bożego światła. (…) Drodzy bracia i siostry, potrzebujemy w naszym życiu światła, bożego światła, które będzie nam wyjaśniać rzeczywistość, podpowiadać, jak stawiać kroki w tym życiu, jak odnaleźć prawdę. (…) W okresie Adwentu dziękujemy za obecność Maryi, która rozświetla nasze drogi -mówił rektor WSD.

Również bp Dziuba w swoim słowie wskazał na wielką rolę Maryi w dziejach zbawienia i wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę -Dziękuję za ten dar, że mogliśmy dzisiaj jeszcze raz nad tą prawdą się pochylić. (…) Ufamy, że Maryja, towarzysząca nam na drogach naszego życia, przyjmie nasze uwielbienie, ale wiemy, że na pewno Ona skieruje to uwielbienie ku swojemu Synowi i będzie nas tego nieustannie uczyć.

Na zakończenie bp Andrzej F. Dziuba oraz bp Wojciech Osial wspólnie udzielili zebranym błogosławieństwa.

Tekst: Krzysztof Zwoliński

Zdjęcia/film: ks. Łukasz Antczak