Wdzięczność, pamięć i modlitwa

3 KWIETNIA 2023
Krzysztof Zwoliński

18 lat temu – 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 – w Watykanie zmarł papież Jan Paweł II. W rocznicę jego śmierci w świątyniach, pod pomnikami, na placach i skwerach wierni dziękowali za jego życie i wiarę. W parafiach, zwłaszcza tych, w których czczone są jego relikwie, przy ołtarzu pojawiły się papieskie portrety i flagi. Wizerunki św. Jana Pawła II obecne były m.in. w Łowiczu, Łęczycy, Kutnie, Żyrardowie, Głownie, Makowie czy Sochaczewie.

Wdniu śmierci świętego papieża, Honorowego Obywatela Łowicza, pod jego pomnikiem na łowickim Starym Rynku na znak pamięci najpierw biało-żółte kwiaty, w imieniu władz powiatu łowickiego, złożyli przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Marek Jędrzejczak oraz wicestarosta łowicki Piotr Malczyk. Później, o godz. 21, rozpoczęto modlitwę różańcową, w której uczestniczyli łowiccy biskupi, kapłani, siostry zakonne, łowiczanie.

Modlitwy odbyły się także w innych miastach. O rocznicy pamiętano m.in. w parafiach: św. Wawrzyńca w Kocierzewie, w Rzeczycy, Suserzu, Sochaczewie, Skierniewicach, Babsku i Rawie Mazowieckiej. W Woźniakowie została odprawiona Msza św. dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II. Eucharystia zakończyła się uroczystym śpiewem „Te Deum” w godzinie śmierci papieża. W sąsiedniej parafii św. Jadwigi modlitwy zanoszono dzień wcześniej.

Tekst i zdjęcie dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl