Orszaki Trzech Króli w diecezji

9 STYCZNIA 2023
Krzysztof Zwoliński

Żyrardów

Cztery żyrardowskie parafie, Stowarzyszenie „Fabryka Feniksa”, Centrum Kultury w Żyrardowie i prawie tysiąc wiernych stworzyło po raz 5. Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta pod patronatem biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby i prezydenta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego.

Z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie po raz piąty wyruszył Orszak Trzech Króli, a w nim nie tylko mędrcy ze Wschodu, ale także rzymscy legioniści, anioł i diabeł, wielbłądy i blisko tysiąc wiernych z czterech żyrardowskich parafii i okolic.

Pojawił się także legion rzymski i bus, w którym kolędowano. Trasa Orszaku pozwoliła na odwiedzenie parafii św. Karola Boromeusza, gdzie kolędę zaśpiewały przedszkolaki, a słowem podzielił się ks. Stanisław Puchaczewski, proboszcz.

Żychlin

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Żychlina. Orszak organizowała parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pochód na czele z gwiazdą i Królami wyruszył sprzed Żychlińskiego Domu Kultury, gdzie każdy z mieszkańców otrzymał koronę i podążał za Królem oraz chorągwią w odpowiednim kolorze.

Po przejściu przez ulice Żychlina, na placu przed kościołem zebrani uczestniczyli w scenie odegranej z udziałem Heroda, arcykapłana i dowódcy straży. Kolejne sceny miały miejsce w świątyni, gdzie pastuszkowie szukali Jezusa, a królowie złożyli przed Nim dary. Następnie wszyscy uczestniczyli w Eucharystii.

Kutno

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa uroczysty orszak powrócił także na kutnowskie ulice. Miejskie obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego rozpoczęły się w Kutnie o godz. 11.30 Mszą Świętą w kościele św. Wawrzyńca. O oprawę muzyczną Eucharystii zadbała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jerzy Swędrowski, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Kutno – św. Wawrzyńca.

Po Mszy Świętej nastąpiło błogosławieństwo kredy, wody i kadzidła, po czym rozpoczęto uroczysty orszak. Pierwsza scena przedstawienia rozegrana została jeszcze w murach kościoła św. Wawrzyńca. Wierni poznali sylwetki Trzech Mędrców, a z ust Gwiazdy Betlejemskiej usłyszeli: „Nie bójcie się! Odwagi! Wyruszcie na spotkanie z Jezusem”. Tym samym uroczysty orszak ruszył na kutnowskie ulice.

Rawa Mazowiecka

Tradycyjnie orszak rozpoczął się Mszą św. w kaplicy parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, której przewodniczył prowincjał ojców pasjonistów o. Łukasz Andrzejewski. Wraz z nim przy stole Eucharystycznym stanął proboszcz parafii ks. Konrad Świstak.

Potem ulicami miasta wierni przeszli pod kościół parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Orszakowi przewodniczyła gwiazda, a Mędrcy przyjechali konno. Po dwóch latach przerwy w przygotowanie wydarzenia zaangażowała się zdecydowana większość grup miejskich, społecznych i parafialnych. Celem orszaku była parafia Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie przed kościołem, w szopce czekała święta rodzina – Gosia, Sebastian i Łucja, która odegrała najważniejszą rolę – Jezusa, któremu Mędrcy oddali dary.

Łęczyca

Królewska Łęczyca hołd Dziecięciu oddała po królewsku – w koronach na głowie, z kolędą na ustach. Nie zabrakło wiernych w szlacheckich strojach, ale i tych, które nawiązywały do postaci biblijnych – zwłaszcza tych z okresu Narodzenia Pańskiego.

W drodze wiernym towarzyszyła orkiestra dęta OSP Pruszki, która zagrała także krótki koncert na zakończenie orszaku.

Łowicz

Kolejny rok wierni łowickich parafii zaangażowali się w przemarsz, który jest wyrazem wiary i oddaniem hołdu Jezusowi. Przemarsz poprzedziła Msza św. w kościele Matki Bożej Pocieszenia na Korabce, której przewodniczył bp Wojciech Osial.

Prowadzili go trzej Mędrcy ze Wschodu na koniach. Zwierzęta, które kolejny rok urozmaiciły orszak, pochodzą ze Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Karino w Otolicach. W role Mędrców wcielili się Tomasz Stawicki, Marek Reszke oraz Michał Szadkowski.

W trakcie drogi nie obyło się bez przystanków, podczas których dzieci, młodzież i dorośli odgrywali scenki biblijne nawiązujące do Bożego Narodzenia. Finał przemarszu miał miejsce na Starym Rynku, gdzie na zgromadzonych czekało wiele atrakcji, życzeń i gorący poczęstunek.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Zdjęcia: Magdalena Gorożankin, Aleksandra Głuszcz, Anna Rajska, Katarzyna Służewska