Uroczystość św. Wiktorii

11 LISTOPADA 2022
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu o godz. 10:00 rozpoczęły się uroczystości ku czci patronki Łowicza – św. Wiktorii. W tym roku procesję poprowadził bp Ireneusz Pękalski – bp pomocniczy archidiecezji łódzkiej, a obok relikwii św. Wiktorii niesione były także relikwie bł. Carlo Acutisa.

W procesji ulicami miasta wzięły liczne poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu oraz wierni. Tradycyjnie na Starym Rynku została podniesiona flaga państwowa i odśpiewany Hymn Polski. Następnie modlitwy za ojczyznę, miasto i diecezję odmówili odpowiednio starosta łowicki Marcin Kosiorek, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, który następnie udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Wiktorii.

Po błogosławieństwie uczestnicy procesji przeszli do katedry łowickiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, senior diecezji świdnickiej. U progu Eucharystii bp Andrzej F. Dziuba skierował do wiernych swoje słowo: -Teraz, kiedy sprawujemy Eucharystię, czynimy dziękczynienie i chcemy autentycznie zapewnić, iż Chrystusowi przedkładamy nasze pragnienie: „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy”, ale także „Nie rzucim Chryste świątyń Twych, nie damy pogrześć wiary”. (…) Bądźmy tutaj jedną rodziną, która przedkłada dobremu Bogu dziękczynienie za dar św. wiktorii i dziękczynienie w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości -mówił Biskup Łowicki.

Homilię bp Dec podzielił na trzy części: liturgiczno-biblijną, historyczno-patronalną oraz patriotyczno-narodową. W pierwszej części hierarcha, odwołując się do czytań liturgicznych, mówił o prześladowaniu za wiarę. Jako przykłady męczenników przywołał postacie św. Wojciecha, św. Stanisława biskupa, św. Andrzeja Bobolę oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

Następnie kaznodzieja przypomniał historię męczeńskiej śmierci św. Wiktorii, a także okoliczności sprowadzenia relikwii do Łowicza. Wskazał też na to, czego możemy uczyć się od świętej patronki: -Św. Wiktoria nam przypomina, że wszyscy jesteśmy powołani do zwyciężania: do zwyciężania pokus szatańskich, do zwyciężania siebie czyli do zwyciężania trzech pożądliwości, które wymienia św. Jan ewangelista w pierwszym swoim liście. Są to: pożądliwość ciała, pożądliwość oczu i pycha życia.

W ostatniej części homilii bp Dec wskazał m.in. na trzy instytucje, które określane są mianem matki: Kościół, uczelnia wyższa (alma mater) oraz Ojczyzna: -Te trzy instytucje winniśmy otaczać ufną wytrwałą modlitwą i rzetelną, uczciwą pracą -mówił celebrans. Homilię zakończył bp Dec modlitwą za Ojczyznę, ułożoną przez ks. Piotra Skargę.

Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej F. Dziuba podziękował duchownym oraz wiernym za wspólną modlitwę. Również bp Dec wyraził wdzięczność za zaproszenie i złożył życzenia z okazji święta patronki diecezji łowickiej.

Tekst: Krzysztof Zwoliński

Zdjęcia: ks. Łukasz Antczak, Krzysztof Zwoliński