Noce świętych w diecezji

3 LISTOPADA 2022
Krzysztof Zwoliński

Święci potrafią się radować

W poniedziałek 31 października w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie odbył się pierwszy Bal Świętych. Bal rozpoczął się Różańcem w kościele.

Na Różańcu i na balu było ponad 150 przebranych dzieci. – Najmłodsi w sposób szczególny są blisko Najświętszej Marii Panny, bo wszędzie tam, gdzie się objawiała, rozmawiała z dziećmi.

Po Różańcu kolorowy korowód prowadzony przez ks. Jakuba Zakrzewskiego i katechetki przeszedł z kościoła do sali pod kaplicą na bal. Każde dziecko zostało zaproszone przez księdza Jakuba na scenę, by opowiedzieć za kogo się przebrało.

Noc świętych w Łęczycy

Od kilku lat wierni łęczyckich parafii gromadzą się w kościele św. Andrzeja Apostoła, by w obecności świętych prosić o to, by i oni kiedyś dołączyli do tego grona. Poniedziałkowy wieczór 31 października pełen był uwielbienia i prośby o wskazywanie dróg świętości.

Tegoroczna Noc Świętych w Łęczycy odbyła się pod hasłem ,,Ze świętymi na Borutę. Hej!”. Tradycją jest, że co roku zgromadzeni wierni poznają życiorysy świętych, którzy obecni są w relikwiarzach, ale też zapisali się na kartach historii parafii, miasta lub ich wspomnienie dotyczy wydarzeń parafialnych, diecezjalnych i światowych.

Centralnym punktem spotkania była adoracja Przenajświętszego Sakramentu. W ciszy, by w ciszy Bóg mógł przemówić, wskazać drogę do świętości, pozwolić obcować ze świętymi w Jego blasku.

Łowicz. Pląsy i zabawy świętych

Radosny bal w strojach świętych nie po raz pierwszy odbył się w Pijarskich Szkołach Królowej Pokoju w Łowiczu. Świętowanie rozpoczęło się w świątyni, gdzie uczniowie i nauczyciele odmówili dziesiątkę różańca. Najgorliwszym, którzy przez cały miesiąc uczestniczyli w nabożeństwach różańcowych wręczono nagrody. Po modlitwie w murach placówki rozpoczęła się zabawa. Dzieci biorące udział w balu przebrały się za postaci znane z kart Pisma Świętego, a także za osoby wpisane do kanonu świętych.

Noc Świętych w Rawie Mazowieckiej. Bądźcie świętymi – bądźcie światłem

W kościele oo. pasjonistów w Rawie Mazowieckiej odbyła się kolejna już Noc Świętych. Ponad 20 wyniesionych na ołtarze było przykładem światła, świadomości i ufności, o której w homilii mówił ks. Jarosław Tomaszewski.

Noc Świętych w diecezji łowickiej przyjęła różne formy, jednak w większości miejsc, gdzie wierni „spotkali się” ze świętymi, centralnym punktem była Eucharystia. Tej w Rawie Mazowieckiej towarzyszyła uroczysta oprawa, którą przygotowała Liturgiczna Służba Ołtarza, schola parafialna oo. pasjonistów, Skauci Europy, a także kapłani wszystkich rawskich parafii. Mszy św. przewodniczył dziekan ks. Bogumił Karp, a słowo wygłosił ks. Jarosław Tomaszewski, kapelan Sióstr Misjonarek Krwi Chrystusa.

Po Eucharystii zgromadzeni wierni wyruszyli w uroczystej procesji do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie ks. Artur Kiliszek, pasjonista, wygłosił krótką konferencję o świętości, a kapłani rawskich parafii udzielili błogosławieństwa relikwiarzami.

Noc Świętych w Kutnie

Bł. ks. Michał Woźniak był patronem kutnowskiej Nocy Świętych, organizowanej w tym roku przez parafię św. Wawrzyńca. W poniedziałkowy wieczór 31 października wierni zebrali się w świątyni, by nie tylko czuwać na modlitwie, ale także by poznać bliżej historię życia tego błogosławionego męczennika.

Kutnowska Noc Świętych rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem ks. Jakuba Świerczyńskiego, wikariusza parafii św. Wawrzyńca, którą koncelebrował ks. prał. Stanisław Pisarek. U stóp ołtarza złożono relikwiarze, skrywające relikwie kilkunastu błogosławionych i świętych.

Po Eucharystii wierni zaśpiewali piosenkę „Taki duży, taki mały może świętym być”, która bezpośrednio wprowadziła wszystkich w atmosferę modlitewnego czuwania przy relikwiach. Ważnym punktem kutnowskiej Nocy Świętych był montaż słowno-muzyczny, przybliżający życie bł. Michała Woźniaka – męczennika, który szczególnie wpisał się w ziemię kutnowską.

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl

Zdjęcia: Aleksandra Głuszcz, Justyna Rajska, archiwum lowicz24.eu, Magdalena Gorożankin