Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

16 CZERWCA 2022
Krzysztof Zwoliński

Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Centralnym punktem obchodów Bożego Ciała w Łowiczu była msza św. w Bazylice Katedralnej oraz tradycyjna procesja do czterech ołtarzy. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 10:30, a przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba.

U progu Eucharystii celebrans przywitał wiernych i podziękował za ich obecność.

W homilii Biskup Łowicki, odnosząc się do dzisiejszego fragmentu Ewangelii, zwrócił uwagę na dar czasu, który można ofiarować drugiemu człowiekowi i za który powinniśmy dziękować -Jezus był świadomy, że ci słuchacze ofiarowali, słuchając Go, swój bezcenny czas. Dali Jezusowi czas. A Jezus chce im ten podarowany czas odwzajemnić posiłkiem. Chce ich obdarować nie tylko słowem, uzdrowieniami, ale jeszcze powszednim darem chleba. Czas wynagrodzony darem chleba. Czy my potrafimy dziękować ludziom, którzy dają nam czas? (…) Każdy z nas nieustannie otrzymuje dar czasu ofiarowanego od innych ludzi -mówił bp Dziuba.

Po Eucharystii uformowała się procesja z Najświętszym sakramentem do czterech ołtarzy. Procesja przeszła ulicami: Podrzeczną, Starym Rynkiem, 11 Listopada, Końskim Targiem, Tkaczewem i ul. 3 Maja ponownie na Satry Rynek.

Przy czwartym ołtarzu kazanie wygłosił bp Wojciech Osial. W swoim słowie bp Osial przypomniał, że procesja Bożego Ciała jest przede wszystkim wyznaniem wiary. Hierarcha odwołał się również do symboliki herbu Łowicza, przypominając, że „Łowicz jest miastem Eucharystii”.

-Eucharystia daje pokój. Pan Jezus mówi: „Pokój zostawiam wam, pokój mój daje wam. Nie tak jak daje świat. Ja wam daję prawdziwy pokój”. Tak bardzo potrzebne jest nam dzisiaj to orędzie pokoju. Modlimy się o pokój, bo widzimy, że wojna jest czymś strasznym. W czasie pokoju synowie grzebią starych ojców, a w czasie wojny starzy ojcowie grzebią młodych synów. To jest coś strasznego. (…) Pokój to jest poświęcenie swojego życia innym. Gdy taka będzie postawa, ustaną wojny -mówił bp Wojciech.

Następnie głos zabrał bp Andrzej F. Dziuba, który podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszej uroczystości oraz przybyłym wiernym.

Na koniec Biskup Łowicki udzielił zgromadzonym błogosławieństwa Najświętszym sakramentem na cztery strony świata.

 

Tekst: Krzysztof Zwoliński

Zdjęcia: Krzysztof Zwoliński, ks. Łukasz Antczak

Podobne