IX Diecezjalny Dzień Kobiet

14 MARCA 2022
Krzysztof Zwoliński

W sobotę 12 marca po raz 9. wierne diecezji łowickiej zgromadziły się na wspólnej modlitwie w intencji wszystkich kobiet – tych bliskich sercu, ale także tych, które, choć nieznane, w duchu wiary są dla nich siostrami. Około 150 kobiet prosiło także o pokój w Ukrainie.

Od 9 lat w okolicach święta wszystkich kobiet parafia św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach jest miejscem modlitwy dla mieszkanek diecezji łowickiej. Choć na przestrzeni lat zmieniały się adresy i przestrzenie Diecezjalnych Dni Kobiet, niezmiennym centrum wydarzenia jest ołtarz w kościele św. Jakuba.

Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji, wraz z którym przy stole eucharystycznym modlili się proboszczowie skierniewickich parafii: ks. Jan Pietrzyk, ks. Grzegorz Gołąb, ks. Rafał Babicki, a także duszpasterz wspólnoty Dzieła Dzielnych Kobiet ks. Rafał Woronowski i sekretarz biskupa ks. Andrzej Sylwanowicz.

Marsz pokoju – solidarne z kobietami Ukrainy

Od lat pragnęłyśmy, by uczestniczki Diecezjalnych Dni Kobiet przeszły w marszu ulicami Skierniewic. W tym roku spontanicznie podjęłyśmy decyzję, że w ciszy, z kwiatami w dłoniach, damy wyraz solidarności z kobietami z Ukrainy. Z kościoła św. Jakuba panie wyruszyły do parafii garnizonowej, by modlić się o pokój.

Miejscem docelowym był kościół garnizonowy Wniebowzięcia NMP, gdzie uczestniczki DDK powitał chór parafialny śpiewając modlitwę pokoju i zawierzenia Maryi – „O, Pani, ufność nasza”. Chórzystki modlitwę zaśpiewały w językach polskim i ukraińskim.

Modlitwą o pokój zakończyło się ogólne spotkanie. Do Muzeum Historycznego Skierniewic udały się wybrane przez księży dziekanów delegatki.

Wskazówki kobiet dla kobiet

W drugiej części IX DDK udział wzięły wybrane przez księży dziekanów przedstawicielki parafii i dekanatów. Panel dyskusyjny przyniósł wiele wskazówek zarówno dla organizatorów DDK, jak i dla kobiet, które chcą działać we wspólnocie, parafii, diecezji.

Przestrzeni do spotkania w mniejszym gronie użyczyło nam Muzeum Historyczne Skierniewic z dyrektor Agatą Niedziółką na czele. Od początku Diecezjalnych Dni Kobiet możemy liczyć na nieocenione wsparcie Miasta Skierniewice na czele z prezydentem Krzysztofem Jażdżykiem. W jego imieniu, jak i własnym, życzenia i kwiaty paniom wręczył zastępca prezydenta Jarosław Chęcielewski.

W kameralnym gronie podjęłyśmy temat dalszej formacji kobiet. Uczestniczki opowiadały o działaniach w swoich i okolicznych parafiach, wspólnotach. Dzieliły się spostrzeżeniami, co wymaga poprawy, czego brak w diecezji, a czego jest za dużo.

więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”