Wspomnienie bł. Bolesławy Lament – święto patronalne Przedszkola Diecezjalnego w Łowiczu.

30 STYCZNIA 2022
ks. Łukasz Antczak

W kościele pw. Świętego Ducha w Łowiczu o godz. 11:30 odbyła się inscenizacja przygotowana przez społeczność przedszkola diecezjalnego w Łowiczu im. bł. Bolesławy Marii Lament. Odbyła się ona w związku z obchodzonym wspomnieniem założycielki zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny bł. Bolesławy Marii Lament.  Dzieci wraz z rodzicami i nauczycielami w bardzo zwięzły sposób przedstawiły postać swojej patronki.

Oprócz gry aktorskiej dzieci, można było wsłuchać się w teksty opisujące postać Błogosławionej. Dopełnieniem całego występu była piękna muzyka. Ale był to tylko wstęp do głównej części obchodów uroczystości czyli Eucharystii.

Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial, który też wygłosił kazanie. Mszę św. koncelebrowali ks. Kan. Dr Piotr Kaczmarek  – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu oraz ks. Łukasz Antczak, Zastępca Ekonoma Diecezjalnego, przedstawiciel organu prowadzącego Przedszkole. Na Mszy św. byli obecni zaproszeni goście: Przedstawicielki Zarządu Generalnego Misjonarek Świętej Rodziny z Komorowa, Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Kaliński, Joanna Mostowska Dyrektor Zakładu Ekonomiczno-Administracyjnego w Łowiczu (prowadząca w imieniu Burmistrza nadzór nad przedszkolami w Łowiczu), społeczność przedszkola, parafianie. Wszystkich obecnych na początku przywitał gospodarz miejsca, Proboszcz ks. Władysław Moczarski.

Piękną oprawę liturgiczną zapewnili rodzicie i nauczyciele a przygotowaniem wystroju na uroczystość zajął się ks. Piotr Jarota.

W Liturgii Słowa Biskup Wojciech podkreślił znaczenie trzech rzeczy w życiu patronki, którymi i my powinniśmy żyć: słuchanie woli Boga, miłość wobec ludzi, rodzina. Jak podkreślił w homilii, dzieci doskonale ukazały te wartości w przedstawieniu poprzedzającym Mszę św. (homilia w pliku dźwiękowym)

Na koniec głos zabrała Siostra Wikaria z Domu Generalnego w Komorowie a następnie Burmistrz Łowicza (całość nagrania  w pliku dźwiękowym).

Ta piękna uroczystość nie odbyłaby się, gdyby nie dyrektor przedszkola s. Elwira Kruszewska. To jej zaangażowanie, determinacja i dbałość o każdy szczegół sprawiły, że wszyscy obecni w najstarszej świątyni w Łowiczu wyszli ubogaceni obecnością Boga, wzajemną życzliwością oraz ze świadomością, jak ważną rolę odgrywa w edukacji naszego miasta przedszkole diecezjalne „U Bolesi”.

Niech zatem patronka wspiera całą społeczność przedszkola w dalszym jego funkcjonowaniu. Błogosławiona Bolesławo Mario Lament, módl się za nami.

Tekst: ks. Łukasz Antczak

Zdjęcia: ks. Marcin Moks (Msza św.) ks. Łukasz Antczak