Pierwsza rocznica śmierci bpa Józefa Zawitkowskiego

30 PAźDZIERNIKA 2021
Krzysztof Zwoliński

W pierwszą rocznicę śmierci biskupa Józefa Zawitkowskiego odprawiona została msza św. w jego intencji. Eucharystia rozpoczęła się w piątek 29 października o godz. 18:00 w bazylice katedralnej w Łowiczu a przewodniczył jej i homilię wygłosił biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Wraz z pasterzem diecezji przy ołtarzu stali m.in: bp pomocniczy Wojciech Osial, rektor WSD w Łowiczu ks. Piotr Kaczmarek, kanclerz kurii ks. Stanisław Plichta, ekonom diecezjalny ks. Adam Matysiak oraz proboszcz parafii katedralnej ks. Robert Kwatek.

Na początku mszy św. ordynariusz łowicki skierował do wiernych słowo wstępne: -Chcemy tą Eucharystią dać dobremu Bogu wyraz podziękowania za wszelkie dary i łaski, które poprzez życie i posługę biskupa Józefa ofiarował Kościołowi warszawskiemu a od 1992 roku Kościołowi łowickiemu -mówił bp Dziuba.

W homilii celebrans przypomniał drogę kapłańskiej posługi śp. bpa Józefa Zawitkowskiego, zaczynając od żdżarskiej parafii, w której się urodził i wychował (podobnie jak prymas Marcin Dunin, bł. Franciszka Siedliska, i bł. Florian Stępniak) poprzez archidiecezję warszawską a kończąc na posłudze w diecezji łowickiej.

-To jego pielgrzymowanie, jego obecność była świadectwem zwiastowania orędzia Jezusa Chrystusa. I chcemy sobie powiedzieć w tę pierwszą rocznicę śmierci słowami św. Pawła „Nie chcemy bracia i siostry byście trwali w niewiedzy co do tych, którzy umierają, abyście się nie smucili jak wszyscy ci, którzy nie mają nadziei” My żyjemy nadzieją prawdy słów Jezusa „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem” i ufamy, jak mówił psalmista dzisiaj, że zmarły ks. biskup w krainie życia już widzi Boga, już doświadcza blasku zbawienia -mówił ordynariusz.

Na koniec Eucharystii bp Andrzej F. Dziuba podziękował za wspólną modlitwę.

Po błogosławieństwie została odmówiona litania do św. Józefa przed ołtarzem tegoż świętego, którą poprowadził ordynariusz łowicki.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński