Synod uroczyście otwarty

18 PAźDZIERNIKA 2021
Krzysztof Zwoliński

W bazylice katedralnej w Łowiczu miała miejsce uroczysta inauguracja synodu poświęconego synodalności, ogłoszonego przez papieża Franciszka.

Papież Franciszek 9 października w Rzymie uroczyście otworzył synod odbywający się pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

W diecezji łowickiej inauguracja odbyła się w sobotę 16 października w bazylice katedralnej w Łowiczu. Otwarcie nastąpiło podczas uroczystej Mszy, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. W liturgii obok łowickich biskupów uczestniczyli także kapłani, siostry i bracia zakonni, a także świeccy. O oprawę liturgii zadbał chór z Białej Rawskiej.

O tym, czym jest synod, o co w nim chodzi, wyjaśnił przed Eucharystią ks. Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej. Kapłan odmówił także modlitwę „Stoimy przed Tobą, Duchu Święty”, którą odmawiano podczas soborów, synodów, i innych zgromadzeń Kościoła od setek lat.

Na zakończenie liturgii głos zabrał ks. Sławomir Sobierajski, wikariusz biskupi, który podziękował wszystkim za obecność. Kapłan podkreślił, że główną metodą zainaugurowanego wydarzenia, którego koniec nie jest pewny, bo nie wiadomo, którędy, jakimi drogami poprowadzi wszystkich Duch Święty, będzie wzajemne słuchanie.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”

Więcej o wydarzeniu na stronie: lowicz.gosc.pl