Obchody beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia w diecezji

13 WRZEśNIA 2021
Krzysztof Zwoliński

Skierniewice. Hierarcha na fotografiach

Z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w mieście można oglądać wystawę „Prymas Wyszyński wśród skierniewiczan. 1957”. Przypomina ona uroczystą wizytę Prymasa Tysiąclecia w Skierniewicach z okazji poświęcenia procesyjnej chorągwi kolejarzy węzła stacji Skierniewice. Kuratorem wystawy jest Radosław Stefanek. Ekspozycja do końca września jest dostępna w kościele św. Jakuba Apostoła, świątyni, w której wówczas prymas przebywał, i w kościele garnizonowym.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Wśród miejscowości, które mogą szczycić się tym, że po ich ulicach chodził i w ich świątyni modlił się prymas kard. Stefan Wyszyński, jest Sochaczew. Trzeba wiedzieć, że kard. Wyszyński bywał tutaj wiele razy. Samych oficjalnych wizyt było pięć. Pierwsza miała miejsce 6 lutego 1949 roku. Niczym gospodarz chciał wówczas zajrzeć w każdy kąt i spotkać się z jak największą grupą ludzi. Druga, trwająca dwa dni, odbyła się w 1953 r. i połączona była z Ogólnopolskim Kongresem Maryjnym.

Kapłani łowiccy wspominają kard. Wyszyńskiego

Żywą pamięć o nowym błogosławionym zachowują w sercach kapłani, którzy z jego rąk przyjęli święcenia. W grupie tej jest bp Andrzej F. Dziuba. Co warte odnotowania, największa grupa duchowych, synów błogosławionego kardynała, mieszka dziś w Sochaczewie w Domu Kapłana Seniora. Najstarszym księdzem wyświęconym przez kard. Wyszyńskiego jest ks. Marian Pawłowski. Dziś 89-letni duchowny święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1958 roku. Mimo upływu lat kapłan doskonale pamięta ten dzień.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Wśród kapłanów diecezji łowickiej nie brakuje tych, którym sakramentu kapłaństwa udzielił kard. Stefan Wyszyński. Wielu z nich chwile spędzone z Prymasem Tysiąclecia uznaje za wyjątkowo ważne i wzruszające. O kard. Wyszyńskim chętnie opowiada ks. Marian Kasztalski, święcony przez prymasa 24 maja 1970 r. – Pamiętam wszystkie spotkania z nim. W dniu beatyfikacji wszyscy widzimy w prymasie wielkiego dostojnika, hierarchę. A on w spotkaniu z człowiekiem był ojcem. Na własnej skórze tego doświadczyłem – wspomina.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Na beatyfikację czekali na kolanach

W związku z wyniesieniem na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego w kościołach diecezji duszpasterze przygotowali okolicznościowe dekoracje ze zdjęciami hierarchy. Przypominano także jego nauczanie i życiorys. W rawskiej parafii w sobotę 11 września odbyły się czuwania modlitewne. W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej katecheci przygotowali wystawę ukazującą wizytę prymasa w tym mieście. Wierni spotkali się także na wieczornym czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. W nabożeństwo wprowadził wiernych ks. Bogumił Karp, rawski dziekan, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Po śpiewie, podczas którego na ekranie wyświetlano zdjęcia kard. Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, i wysłuchaniu ich życiorysów, wierni uczestniczyli w konferencji, którą wygłosił ks. Sylwester Bernat, wikariusz.

Więcej na stronie: lowicz.gosc.pl

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości redakcji łowickiej „Gościa Niedzielnego”