Odprawa Katechetyczna przed rokiem szkolnym 2021/2022

31 SIERPNIA 2021
Krzysztof Zwoliński

Wczoraj o godz. 10:00 w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu rozpoczęła się odprawa katechetyczna dla nauczycieli religii z naszej diecezji.

Jak co roku na początku spotkania katecheci zgromadzili się w kaplicy seminaryjnej na wspólnej modlitwie. Nabożeństwo zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem poprowadził ks. dr. Roman Sękalski.

Dalsza część odprawy miała miejsce w auli WSD. Spotkanie poprowadził ks. prał. Wiesław Wronka. Po krótkim wstępie bpa Andrzeja F. Dziuby ks. dr hab. Jerzy Kostorz wygłosił wykład pt. Katechizacja w czasie pandemii. Prelegent zwrócił uwagę m.in. na relacje, jakie powinien budować katecheta z uczniem: –W tego typu sytuacjach wychodzi na jaw prawda o tym, co to znaczy w w katechezie indywidualne podejście i co to znaczy, że katecheta powinien być także terapeutą. I myślę, że dobry katecheta to taki, który kryzys ucznia łatwo dostrzega, potrafi w wolnej chwili podejść do jednego czy drugiego ucznia i zapytać go jak się ma, co się z nim dzieje. Dobry katecheta to też taki, który potrafi ocenić sytuację całej grupy, na jakim ona jest poziomie w sytuacji chociażby takiego kryzysu, jakim jest pandemia -mówił ks. Kostorz.

Po wykładzie przyszedł czas na pytania i dyskusję.

Następnie ks. Roman Sękalski oraz ks. Paweł Ścisłowicz z wydawnictwa Jedność omówili kwestię podręczników do religii.

Po przerwie poruszone zostały tematy Pielgrzymki Katechetów i Nauczycieli Diecezji Łowickiej, konkursów i olimpiad, Spotkania Młodych Diecezji Łowickiej oraz Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej.

Przedostatnim punktem spotkania były sprawy bieżące wydziału nauki katolickiej, które przedstawił ks. prał. Wiesław Wronka.

Na zakończenie odprawy swoje słowo skierował do katechetów bp Dziuba: -Dziękuję za konkretną pracę, moi drodzy, którą wykonywaliście w tych trudnych warunkach jakie były (…) Dziękuję wam i idźcie z odwagą w ten nowy czas, znaczony wieloma niepewnościami (…) Bądźcie takimi dobrymi ambasadorami, którzy spowodują, że nauczanie religii podejmą dalsi katecheci i katechetki -mówił Biskup Łowicki.

Spotkanie zakończono wspólną modlitwą.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Zwoliński